BRATISLAVA. Predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Pál Csáky vidí tri momenty, ktoré v budúcom roku poznamenajú vládnu koalíciu a predovšetkým jej najsilnejšiu stranu. Predpokladá zníženie popularity Smeru-SD. Za otázne však považuje to, ku ktorým subjektom prejdú jej voliči.
"Či k nejakej opozičnej alebo k niektorým iným stranám, vrátane nekonvencionálnych, to znamená extrémnej pravici či ľavici. Totiž vždy keď je kríza, tak tieto extrémistické strany z toho môžu profitovať, čo nie je dobrá predzvesť pre rok 2009," poznamenal v rozhovore pre TASR.
Za prvý záporný moment označil svetovú finančnú a hospodársku krízu, ktorá môže mať podľa neho negatívne dopady na ekonomické aktivity vrátane obmedzenia ďalších investícií na Slovensku. Dodal, že dôsledkom toho sa zvýši nezamestnanosť a sociálne napätie. "Bude to problém, ktorý zasiahne tradičných podporovateľov Smeru. Očakávam isté rozčarovanie spoločnosti. Nie som rád, že sa to stane, ale je to reálne a predvídateľné," domnieva sa.
Zdôraznil, že isté turbulencie medzi ľuďmi nastanú aj po zavedení eura. Tento krok síce považuje z hľadiska slovenskej ekonomiky za potrebný a dobrý, ako však dodal, Slovensko nemá natoľko vycizelovanú spoločenskú štruktúru, aby mohla stabilne odolávať negatívam, ktoré to prinesie. V tejto súvislosti poukázal na nízke dôchodky, sociálne dávky či priemerný plat v porovnaní s ostatnými štátmi EÚ. "Zavedením eura príde hodina pravdy. Každý občan SR sa bude právom porovnávať s Nemcami, Francúzmi, Rakúšanmi či Čechmi, ako sme na tom," vysvetlil s tým, že vláda stále podceňuje psychologický moment, týkajúci sa toho, že ľudia sú zvyknutí počítať vo vysokých číslach. Po nástupe spoločnej meny budú mať pocit, že peniaze utratia rýchlejšie.
Za tretí problém považuje líder SMK kauzy na ministerstvách, pričom očakáva, že v roku 2009 ich vyjde najavo viac, ako tomu bolo doteraz. "O niektorých zatiaľ nevieme, ale už sú asi rozpracované, takže to zreje a je pravdepodobné, že to bude mať vplyv na preskupovanie politických síl," poznamenal.
Končiaci sa rok 2008 označil Csáky za dobrý hlavne po ekonomickej stránke. "Slovensko prosperovalo, čo sa týka sociálnych istôt, vlastnej dynamiky krajiny, optimizmu občanov. Bohužiaľ, svetová kríza pokazila záver a obávam sa, že rok 2009 bude aj z iných hľadísk horší a turbulentnejší," dodal. Búrlivý bol podľa neho tiež v politike. Je presvedčený o tom, že fenomén klientelizmu v budúcnosti ešte vzrastie a vládna koalícia nebude v takej pohode ako v tomto roku.
Poukázal aj na skomplikovanie vzťahov v opozícii, pričom na tomto priznal čiastočne vinu SMK. "Stále si ale myslím, že naše rozhodnutie podporiť Lisabonskú zmluvu bolo správne a legitímne. Mali sme na to právo. Na konci roka je jasné, že aj v roku 2008 SMK pomohla Slovensku viac ako ktorákoľvek iná strana, keďže sme zachránili Lisabonskú zmluvu," upozornil jej predseda.