SME

Fico: Opäť schváliť maďarské názvy v učebniciach bude problém

Znovuschválenie novely školského zákona, ktorá mala zabezpečiť písanie názvov v maďarčine, bude podľa premiéra komplikované.

(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Opätovné schválenie novely školského zákona, ktorá mala v učebniciach pre maďarskú menšinu zabezpečiť písanie zemepisných názvov v maďarčine, bude podľa premiéra Roberta Fica komplikované.

Po zohľadnení pripomienok prezidenta Ivana Gašparoviča návrh môžu odmietnuť aj jeho doterajší podporovatelia, povedal predseda vlády pre dnešné vydanie českého denníka Právo. Podľa prezidentskej kancelárie však hlava štátu žiadne úpravy písania geografických názvov nenavrhla a odporučila odmietnuť celú novelu.

SkryťVypnúť reklamu

"Poviem otvorene, bude veľkým problémom opätovne schváliť tento zákon," vyhlásil Fico. Jeho strana totiž podľa neho bude pri hlasovaní pravdepodobne prihliadať na pripomienky prezidenta, s novou podobou novely však v takom prípade možno nebude súhlasiť opozícia. "Sme pripravení hlasovať za prezidentove vylepšujúce pripomienky. Ak by to prešlo, sme pripravení podporiť zákon ako celok. Otázka je, či sú pripravení zákon podporiť aj tí, ktorí ho podporili pri prvom hlasovaní," poznamenal premiér.

Prezident však podľa svojho hovorcu Mareka Trubača navrhol, aby poslanci novelu odmietli úplne. Je totiž podľa neho v rozpore s inými zákonmi a aj ústavou. Hlava štátu považuje za spornú napríklad formuláciu, podľa ktorej sa majú uvádzať v maďarčine názvy, ktoré sú zaužívané. Nie je však podľa neho presne určené, ktoré pomenovania možno považovať za vžité. Prezident je za dvojjazyčnosť názvov, ale návrh musí byť v súlade s ďalšími právnymi normami, povedal dnes ČTK prezidentov hovorca Marek Trubač.

SkryťVypnúť reklamu

Snahou upraviť písanie geografických názvov v učebniciach pre národnostné menšiny v školskom zákone reagovala opozičná Strana maďarskej koalície na rozhodnutie ministra školstva Jána Mikolaja (SNS), ktorý navrhol zmeniť doposiaľ zaužívaný spôsob písania pomenovaní. Vydavateľom odporučil, aby napríklad aj v učebniciach písaných v maďarčine boli geografické názvy uvádzané najmä v slovenskom jazyku, kým do tohto roka to bývalo naopak. Niektoré učebnice v maďarčine pre národnostné školy potom vyšli so zemepisnými názvami len v slovenčine, kým maďarské pomenovania sa nachádzali až na zadných stranách v zozname, čo pobúrilo viacerých zástupcov maďarskej menšiny. Proti týmto učebniciam protestovala aj maďarská diplomacia a písanie názvov sa tak stalo jedným z ďalších sporov v napätých vzťahoch medzi Slovenskom a Maďarskom.

SkryťVypnúť reklamu

Parlament nakoniec s prispením Smeru-SD presadil, aby v učebniciach pre deti maďarskej národnosti boli na prvom mieste pomenovania v maďarskom jazyku a slovenské ich len dopĺňali. Dve zvyšné koaličné strany SNS a ĽS-HZDS boli proti, novelu potom vetoval prezident.

Čaplovič: Nemôžeme akceptovať názvy z obdobia silnej maďarizácie

Ak parlament schváli prezidentom vrátenú novelu školského zákona, bude o nej podľa vicepremiéra Dušana Čaploviča rozhodovať Ústavný súd SR. Poslancom odkázal, aby sa zamysleli nad námietkami prezidenta. Novela je problematická, pretože je v rozpore so zákonom o kartografii a preto, lebo stanovuje obdobie, podľa ktorého sa majú uvádzať zemepisné názvy v jazyku menšiny. Čaplovič nechce používanie maďarských ekvivalentov tam, kde nikdy Maďari neboli, napríklad pri obci Ľubiša.

SkryťVypnúť reklamu

"Nemôžeme akceptovať názvy z obdobia silnej maďarizácie koncom 19., začiatkom 20. storočia," zdôraznil pre SITA. Porovnanie so srbskou Vojvodinou, kde sa deti učia zo slovenských kníh so slovenským názvoslovím srbských miest a obcí Čaplovič odmietol s tým, že Vojvodina je iný prípad, pretože tam bolo multikultúrne prostredie.

Vicepremiér považuje za nutné, aby po prijatí novely školského zákona vyhláška alebo nariadenie vlády stanovilo presný zoznam obcí, ktoré sa budú uvádzať v učebniciach v jazyku menšiny. "Nie každá obec na Slovensku mala ekvivalent maďarský. Mala aj rusínsky, ukrajinský, aj nemecký. Ja si myslím, že tento princíp treba dodržať," povedal.

Novelu ako dôkaz dobrej vôle vlády udržať práva menšín prezentoval maďarskej strane premiér Robert Fico aj šéf diplomacie Ján Kubiš. Podstatou novely je pozmeňujúci návrh predsedu parlamentu Pavla Pašku, aby sa zemepisné názvy v učebniciach uvádzali v jazyku menšiny a potom v štátnom jazyku. Prezident Ivan Gašparovič novelu vrátil parlamentu, pretože ju považuje za protiústavnú. Na jej opätovné schválenie treba 76 hlasov. Pôvodne za ňu hlasovalo 107 poslancov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 991
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 841
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 188
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 433
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 072
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 216
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu