BRATISLAVA. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý na vzorke 1301 dospelých obyvateľov uskutočnil Inštitút pre verejné otázky (IVO) od 4. do 11. novembra.
Respondenti v ňom hodnotili vývoj viacerých oblastí spoločenského života. Najpriaznivejšie bolo ich hodnotenie medzinárodného postavenia Slovenska, kde 36 percent respondentov konštatovalo jeho zlepšenie, 43 percent nezmenený stav a iba 17 percent zhoršenie.
Na domácej pôde občania v najlepšom svetle vidia vývoj pracovných príležitostí. Tu 31 percent konštatovalo zlepšenie, 32 percent považuje situáciu za nezmenenú a podľa 34 percent sa ich pracovné príležitosti zhoršili. Hodnotenie dostupnosti pracovných príležitostí sa mení podľa krajov najvýraznejšie zlepšenie vidia obyvatelia Trnavského a Žilinského kraja, pravdepodobne vďaka príchodu veľkých automobiliek.
Najkritickejšie verejnosť hodnotí vývoj situácie v zdravotníctve. Podľa takmer polovice (48 percent) sa od parlamentných volieb zhoršila, podľa 35 percent sa nezmenila a iba podľa 15 percent sa zlepšila.
Občania tiež veľmi kriticky vnímajú korupciu, stranícky klientelizmus a rodinkárstvo vo verejnom živote. Až 42 percent respondentov sa nazdáva, že situácia sa zhoršila, 45 percent si myslí, že stav spred volieb v roku 2006 sa nezmenil, zatiaľ čo len 8 percent vidí v tomto smere zlepšenie. V najkritickejšom svetle korupciu vnímajú prívrženci SMK (podľa 73 percent z nich sa situácia zhoršila) a prívrženci ĽS-HZDS (62 percent). Naopak, najbenevolentnejšie je hodnotenie prívržencov Smeru, keď iba 30 percent z nich konštatuje zhoršenie po voľbách 2006.
To však neznamená, že by prívrženci Smeru-SD hodnotili situáciu prevažne priaznivo: iba 10 percent z nich si myslí, že stav korupcie, straníckeho klientelizmu a rodinkárstva vo verejnom živote sa zlepšil a až 56 percent konštatuje, že ostal rovnaký ako pred voľbami 2006.