SME

Slováci sú v pohľade do budúcnosti skeptickejší

Kým do roku 2008 vstupovalo až 43 percent populácie s optimizmom, na rok 2009 pozerá s optimizmom už iba 26 percent populácie.

BRATISLAVA. Slováci sa na nadchádzajúci rok pozerajú pesimisticky. Kým do roku 2008 vstupovalo až 43 percent populácie s optimizmom, na rok 2009 pozerá s optimizmom už iba 26 % populácie.

Najviac pesimistov je medzi nezamestnanými - 47 % a dôchodcami - 46 percent. Naopak, najviac optimistov - až 45 % sú študenti. Informuje o tom prieskum agentúry pre výskum trhu a verejnej mienky KMG international, ktorá v dňoch 5. až 12. decembra uskutočnila na reprezentatívnej vzorke 1000 dospelých respondentov, ktorým anketári položili otázku: Pozeráte sa do roku 2009 skôr pesimisticky alebo optimisticky?

SkryťVypnúť reklamu

Pesimizmus zapríčinila zrejme svetová ekonomická kríza

"Je nepopierateľným faktom, že práve končiaci sa rok 2008 bol z hľadiska optimistických očakávaní rekordný a aj reálne sa tieto očakávania naplnili. Naopak, vyhliadky na rok 2009 sú dramaticky odlišné a neprekvapuje, že miera pesimizmu narástla," uviedol za agentúru KMG international Peter Kořenek.

Podľa neho Slováci začínajú brať do úvahy možné dopady svetovej ekonomickej krízy na ich život v budúcom roku. "Kým v roku 2007 pozeralo do budúcnosti s optimizmom 43 % populácie, v decembri 2008 sa na rok 2009 pozerá s optimizmom už iba 26 % populácie," komentoval Kořenek. Prevažná časť optimistov sa podľa prieskumu presunula z minulého roka do kategórie skeptikov.

"Tí očakávajú neistotu, nevedia ako sa veci vyvinú, alebo nečakajú ani príliš pozitívne, ani príliš negatívne udalosti. V roku 2007 ich bolo 32 %, v decembri 2008 až 42 %," skonštatoval. Počet vyslovených pesimistov však podľa prieskumu príliš nestúpol - z 21 % na 27 %. "Dá sa teda generalizovať, že hlavným trendom na rok 2009 je zvýšená miera skepticizmu – očakávania s určitým obavami, ale na druhej strane aj nádejami," zhodnotil Kořenek.

SkryťVypnúť reklamu

V Žilinskom, Košickom a Trnavskom kraji sú ľudia najväčšími optimistami

Postoje obyvateľov SR k budúcnosti sa však líšia. "Niekedy dosť výrazne. Podľa toho, aké sú to demografické skupiny, v ktorých regiónoch a urbanistických celkoch žijú," uviedol Kořenek. Očakávania v jednotlivých regiónoch sa líšia podľa toho, ako sa v uplynulých rokoch ekonomicky rozvíjali a aké signály tam prišli v posledných mesiacoch od rozhodujúcich zamestnávateľov.

"Najväčší optimisti žijú v Žilinskom a Košickom kraji – v oboch zhodne po 34 % a tiež v Trnavskom kraji. Je to vcelku pochopiteľné, veď okrem doterajšej dynamiky sa v posledných mesiacoch medializovali správy o ďalších rozvojových plánoch (napr. rozširovanie výroby v KIA), dokončovanie diaľnic smerom na východ a v neposlednej rade fakt, že napr. spoločnosti U. S. Steel Košice akoby sa ekonomická kríza vyhýbala," komentoval Kořenek z KMG.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho je zaujímavým úkazom schladenie optimizmu v Bratislavskom kraji – 27 %, kde obyvatelia donedávna verili, že nebývalý vzostup bude trvať naveky. V roku 2007 bolo optimistických 38 % obyvateľov tohto kraja. "Najviac pesimizmom postihnutými regiónmi sú tradične kraje s najvyššou nezamestnanosťou a najnižšou dynamikou rozvoja – Banskobystrický – 31 %, Nitriansky – 32 % a Prešovský – 32 %," dodal.

Čím vyššie vzdelanie, tým viac optimizmu

Najoptimistickejšia skupina obyvateľov sú tradične vysokoškolsky vzdelaní ľudia – 44 %. V tejto vzdelanostnej skupine je 14 % pesimistov. "Naopak, optimisticky naladených ľudí so základným vzdelaním je iba 18 % a pesimistov 37 %," informoval Kořenek. Podľa neho stojí za povšimnutie, že rozdiely v obavách sa medzi týmito vzdelanostnými skupinami prehĺbili v podmienkach nastávajúceho roka. "Inými slovami - ekonomická kríza dolieha väčšmi na menej vzdelaných ako na tých s vyšším vzdelaním," skonštatoval.

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi podobná situácia je pri pohľade na pracovné zaradenie či ekonomickú aktivitu obyvateľov. U vysokoškolsky vzdelaných, odborných, tvorivých pracovníkov je miera optimizmu na úrovni až 48 %, pesimizmus 11 %. Medzi nekvalifikovanými, pomocnými pracovníkmi je optimistických iba 13 % a pesimistických 37 %. Optimizmus klesá aj s počtom pribúdajúcich rokov. "Najoptimistickejšia je veková kategória 25- až 29-ročných – až 52 %. Potom optimizmus postupne klesá až po šesť percent v skupine starších ako 60 rokov," uviedol Kořenek.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 734
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 246
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 245
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 016
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 009
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 515
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 479
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 301
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu