TRNAVA, HOLÍČ. Historické valy okolo Holíčskeho zámku budú čoskoro slúžiť na rekreačné aktivity. Ako uviedol viceprimátor mesta Holíč Rastislav Caletka, od začiatku leta bude doplnkovou službou k návšteve zámku aj člnkovanie na tejto asi dvojhektárovej vodnej ploche.
"Nakúpime desať člnkov a v okolí valov vybudujeme aj gastronomické zariadenia,“ informoval Caletka. Dodal, že člnkovanie síce bude spoplatnené, ale malo by ísť len o symbolickú sumu. Prvým krokom k zriadeniu tejto služby je vyčistenie zámockých valov od nánosov bahna, s ktorým začali už v decembri. Podľa Caletku by práce mali ukončiť najneskôr do konca januára. Ich súčasťou má byť aj vybudovanie dreveného móla. Potrebných 14 miliónov korún (464 715 €) mesto získalo z grantu Slovenskej agentúry cestovného ruchu.
Zámerom mesta je v budúcnosti z grantov po častiach zrekonštruovať celý zámok, dodal Caletka. Začiatkom roka 2009 má byť podaný projekt cezhraničnej spolupráce Holíča s partnerským rakúskym mestom Hollabrunn, ktorý zahŕňa aj prestavbu zámockého depozitu na vinotéku s vinárňou.
Dejiny Holíčskeho zámku siahajú do konca 12. storočia. Pre výhodnú polohu na dôležitej obchodnej ceste v blízkosti česko-uhorských hraníc bol v roku 1315 predmetom bojov medzi českým vojskom a Matúšom Čákom Trenčianskym. V roku 1736 sa stal majetkom Habsburgovcov, ktorí si tu vybudovali letné cisárske sídlo. Poštátnením habsburského majetku v roku 1918 prešiel holíčsky kaštieľ do rúk štátu. V roku 1970 vyhlásili kaštieľ za národnú kultúrnu pamiatku. V súčasnosti je majetkom mesta Holíč, ktoré tu usporadúva rôzne kultúrne podujatia.