SME

Verejný ochranca práv dostal v tomto roku 2500 podnetov

V roku 2008 doručili občania verejnému ochrancovi práv takmer 2 500 podnetov. Ombudsman Pavel Kandráč v spolupráci s právnikmi svojej kancelárie už stihol vybaviť vyše ...

BRATISLAVA. V roku 2008 doručili občania verejnému ochrancovi práv takmer 2 500 podnetov. Ombudsman Pavel Kandráč v spolupráci s právnikmi svojej kancelárie už stihol vybaviť vyše 2 300 z nich. Ako agentúru SITA informovala Zuzana Štukovská z Kancelárie verejného ochrancu práv, vybavenosť podnetov dlhodobo dosahuje 93 percent.

Z vlastnej iniciatívy, s cieľom zvyšovať právne vedomie občanov a pomôcť pri riešení neľahkých životných osudov, poskytol v tomto roku ombudsman nad rámec pôsobnosti, ktorú definuje ústava a zákon, viac ako 5 200 právnych usmernení zo všetkých oblastí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčastejšie porušovaným ústavným právom na Slovensku je podľa Štukovskej stále právo na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov, predovšetkým v konaní súdov, orgánov územnej samosprávy, Sociálnej poisťovne, obvodných pozemkových úradov a správ katastra. Príliš dlho u nás trvá priznávanie starobných dôchodkov, ako opodstatnené sa ukázali aj viaceré sťažnosti občanov na porušovanie práva na primerané hmotné zabezpečenie v starobe a pri nespôsobilosti na prácu, ako aj pri strate živiteľa. Kandráč poukázal aj na porušovanie práva na informácie, mestá a obce verejnosť kritizovala za stavebné konanie. K týmto tradičným podnetom pribudli sťažnosti na porušenie práva na súkromie základnou školou a obmedzenie osobnej slobody.

V roku 2008 pribudlo ombudsmanovi už dvanáste regionálne pracovisko, a to v Banskej Bystrici. Do rôznych regiónov Slovenska (Veľký Meder, Nitra, Žarnovica, Veľký Krtíš, Košice, Prešov, Žilina, Dohňany, Trenčín, Bratislava–Karlova Ves, Bratislava–Petržalka) dochádzajú právnici jeho kancelárie v presne vymedzených dňoch a hodinách postupne už šiesty rok. V tomto roku ich navštívilo takmer 800 občanov.

SkryťVypnúť reklamu

Kandráč zdôrazňuje, že je nielen ochrancom práv dospelých, ale aj detí. Doteraz vybavil vyše 2 000 podnetov, ktoré sa týkali práve tejto najzraniteľnejšej skupiny obyvateľstva. V desiatkach súdnych konaní pomáhal pri odstraňovaní zbytočných prieťahov pri určovaní výživného pre maloletých, pri zverení dieťaťa do starostlivosti jedného z rodičov po rozvode a pri úprave styku rodičov s deťmi, tiež v konaniach vo veci určenia otcovstva. Spolu s právnikmi svojej kancelárie poskytol vo vzťahu k deťom ďalších viac ako 3 500 bezplatných právnych usmernení v prípadoch nad rámec jeho pôsobnosti. Nápomocní sú mu detskí spolupracovníci.

Kancelária verejného ochrancu práv sa v rámci medzinárodných aktivít zapojila do spoločného programu Európskej únie a Rady Európy, zameraného na vytvorenie aktívnej siete nezávislých mimosúdnych orgánov ochrany ľudských práv. O stave ľudských práv na Slovensku diskutoval Pavel Kandráč aj so zástupcami Európskej komisie proti rasizmu a intolerancii Rady Európy (ECRI) v súvislosti so štvrtým kolom monitoringu zameraného na predkladanie situačných správ o pokroku jednotlivých štátov Rady Európy pri plnení špecifických odporúčaní.

SkryťVypnúť reklamu

Zriadenie funkcie ombudsmana pre národnostné menšiny, ktoré žiadajú politickí predstavitelia Maďarskej republiky, je podľa Pavla Kandráča na Slovensku neopodstatnené. Uvedenie príslušnosti k národnostnej menšine alebo etnickej skupine nie je osobný údaj, ktorým by právny poriadok podmieňoval vybavenie podnetu. Ombudsman sa o ňom preto dozvedá len od podávateľa podnetu, ak sám cíti potrebu tento fakt oznámiť. Za šesť rokov činnosti dostal verejný ochranca práv približne dvesto podnetov v jazyku národnostných menšín. Porušenie ústavných práv národnostných menšín a etnických skupín však podľa Štukovskej nebolo preukázané ani v jednom prípade.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 985
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 832
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 165
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 432
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 089
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 229
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 833
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu