BRATISLAVA. Strana Smer a Strana zelených sa po vzájomnej dohode rozhodli k 31. decembru 2008 vypovedať zmluvu o vzájomnej spolupráci medzi oboma politickými subjektmi. Vyplýva to z ich spoločného stanoviska, o ktorom dnes TASR informovali hovorkyne strán Smer a SZ Katarína Kližanová Rýsová a Veronika Ševčíková.
((a)
K rozhodnutiu ukončiť vzájomnú spoluprácu dospeli strany podľa hovorkýň na základe ich odlišných názorov na strategicky dôležité slovenské projekty, akým je napríklad jadrová energetika alebo likvidácia lykožrútovej kalamity v Tatrách.
Rozhovor s volebným lídrom zelených Robom Beňom - Smer na nás zvysoka kašle
Zmluva mala platiť do vyhlásenia parlamentných volieb.
Zelení Ficovu vládu v priebehu tohto roku niekoľkokrát kritizovali napríklad aj za prijatie novely zákona o opatreniach pri výstavbe diaľnic. Tá rozšírila možnosti štátu stavať na cudzích pozemkoch. Nepáčil sa im tiež prístup ministra životného prostredia Jána Chrbeta (SNS) k výstavbe pezinskej skládky.
O ukončení spolupráce SZ začala hovoriť už koncom leta, keď vláda presadzovala urýchlenie dostavby Mochoviec. "Otázka zotrvania v tomto zmluvnom vzťahu je pre nás problematická," povedal vtedy ČTK zástupca strany Róbert Beňo.
Strane zelených išlo pri rokovaní so svojím už bývalým partnerom Smerom-SD vždy len o poslanecké miesta na kandidátke strany. Povedala to hovorkyňa strany Smer Katarína Kližanová Rýsováu "Zástupcovia Strany zelených nikdy na rokovaniach neotvárali odborné otázky týkajúce sa životného prostredia, vždy im išlo len o ich pozície na kandidátke strany Smer – Sociálna demokracia," tvrdí Kližanová Rýsová.
Nezhody medzi Smerom a Stranou zelených sa objavili aj pred podpísaním dohody o spolupráci. Zelení napríklad koncom vlaňajška ostro kritizovali vládu za jej politiku v oblasti ochrany prírody.
Smer-SD sa v prieskumoch verejnej mienky teší rekordnej popularite, preferencie Zelených naopak dlhodobo neprekračujú päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do parlamentu.