BRATISLAVA. Kladný vzťah k zábavnej pyrotechnike majú hlavne mladí ľudia do 29 rokov a muži. Naopak, rôzne ohňostroje a petardy prekážajú a najradšej by ich zakázali skôr ženy a ľudia starší ako 60 rokov. Ako ďalej vyplýva z decembrového prieskumu agentúry TNS SK, tretine opýtaných (30,4 percenta) sa zábavná pyrotechnika páči, ale nekupuje ju. Štvrtine ľudí (23,3 percenta) sa nielen páči, ale ju aj nakupuje. Zábavnú pyrotechniku by najradšej zakázala necelá pätina (15,2 percenta) obyvateľov Slovenska.
Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) odporúča spotrebiteľom kupovať len pyrotechnické výrobky označené stupňom nebezpečenstva, dátumom výroby, časom spotreby a návodom na používanie a ničenie zlyhaných výrobkov. Pyrotechnika by tiež mala byť zabalená v pôvodnom a nepoškodenom obale. Inšpekcia upozorňuje kupujúcich, aby nerozbaľovali pyrotechnické výrobky na predajnej ploche, neskúšali ich zapaľovaním v predajni a tiež aby požiadali predavača o vysvetlenie správnej manipulácie s pyrotechnickým výrobkom. "Pre tento účel sa pri predaji pyrotechniky vyžaduje prítomnosť odborne spôsobilého predavača," pripomína SOI.
Zároveň treba dbať, aby bol človek pri zapaľovaní pyrotechnických predmetov v bezpečnej vzdialenosti od inej pyrotechniky. "V prípade, že ste blízko k zapáleným pyrotechnickým predmetom, chrániť si zrak pred iskrami, respektíve možným rozprsknutím pyrotechnickej zlože," upozorňuje SOI. V blízkosti odpaľovaných ohňostrojov či petárd by sa nemali pohybovať malé deti. Pyrotechnika by sa nemala používať v uzatvorených priestoroch, v blízkosti nemocníc a kostolov, detských zariadení, domovov dôchodcov, škôl, liečební a pri športových podujatiach, vymenúva SOI.
Kto chce aj po Silvestri pozerať na televíziu zdravými očami či zaväzovať si šnúrky na topánkach vlastnými rukami, nemal by podľa polície pri manipulácii so zábavnou pyrotechnikou riskovať. Ako pre TASR uviedla krajská policajná hovorkyňa v Košiciach Jana Demjanovičová, hlavnou zásadou je, že osoby mladšie ako 18 rokov môžu používať len pyrotechniku I. triedy, do ktorej patria prskavky, kapsle, blikavky, malé tyčinky s farebnými plameňmi, búchacie guličky či pištoľové kapsle. Do II. triedy patria predmety s hvízdajúcou náplňou, ako sú rímske sviece, fontány, gejzíry, farebné dymovnice či rotujúce slniečka.
V prípade používania pyrotechniky by mali ľudia dodržiavať návod na používanie a ničenie zlyhaných pyrotechnických výrobkov, ako aj základné pravidlá skladovania pyrotechnických predmetov. Tie sa majú uskladňovať v suchu, pri teplote do 40 stupňov, oddelene od horľavých a ľahko zápalných látok.