TRENČÍN. Na internom oddelení trenčianskej nemocnice, jednom z mála miest na Slovensku, liečia pacientov oxygenoterapiou. Liečba spočíva v posilňovaní prirodzených procesov hojenia v organizme pomocou dýchania 100-percentného kyslíka pri zvýšenom tlaku v špeciálne upravenej komore.
Hladina kyslíka v krvi pacienta sa zvýši niekoľkonásobne nad normálnu hodnotu, čo zohráva významnú úlohu v boji organizmu s infekciou, poranením alebo celkovým ochorením.
Počas terapie sa kyslík rozpúšťa vo všetkých telesných tekutinách a takto môže byť transportovaný aj na miesta so zníženou alebo úplne zablokovanou cirkuláciou krvi. Podľa lekára Ota Hermana v komore vedia liečiť aj nedokrvenie končatín, chronický zápal kosti, náhlu hluchotu či poškodenia mozgu po úrazoch.
V komore pôsobí na pacienta taký tlak, akoby bol asi desať metrov pod vodnou hladinou. Chorý je však v suchom prostredí, pričom inhaluje čistý kyslík. Pre účinnosť liečby je potrebné absolvovať sériu desiatich až pätnástich pobytov po dve hodiny, vysvetlil Herman.
Začiatky hyperbarickej oxygenoterapie v Trenčíne sa spájajú s menom Emila Zápecu, majiteľa mobilnej potápačskej dekompresnej komory. Zápeca, inštruktor potápačov, zapožičiaval túto komoru nemocnici na liečebné účely. Neskôr dostalo toto zdravotnícke zariadenie podľa slov riaditeľa nemocnice Martina Chrena hyperbarickú komoru od vojska.