BRATISLAVA. V prípade, že poslanci neprelomia veto prezidenta Ivana Gašparoviča v prípade novely školského zákona, by mala vzniknúť iniciatívna skupina, ktorá vypracuje novú novelu zahrňujúcu podstatne širšiu problematiku než len dvojjazyčné geografické názvy.
Pre TASR to povedal podpredseda vlády pre menšiny, ľudské práva a vedomostnú spoločnosť Dušan Čaplovič (Smer-SD).
Dodal, že za rok od schválenia zákona o výchove a vzdelávaní (školského zákona) sa nahromadilo viacero praktických problémov, ktoré by sa mohli na jar 2009 odstrániť novelou spolu s riešením problému geografických názvov v menšinových učebniciach.
"Záleží mi na tom, aby bola dvojjazyčnosť zachovaná. Ak poslanci neprelomia prezidentove veto, som za to, aby sa vytvorila iniciatívna skupina, ktorá by predložila nové riešenie," povedal podpredseda vlády. Poslanci by totiž podľa Čaploviča rozhodne mali zvážiť výhrady prezidenta, podľa ktorého je novela upravujúca používanie dvojjazyčných názvovo v učebniciach v školách s vyučovacím jazykom menšinovým v rozpore s ústavou a inými zákonmi.
Platnosť by mala mať už budúci školský rok
"Chcel by som, aby sa vyzbierali veci z praxe, čo hovoria učitelia, čo hovoria teoretici odborníci a naozaj ešte na jar prijať novelu zákona, ktorá by vyčistila problémové javy a od 1. septembra by mohla vstúpiť do platnosti," poznamenal Čaplovič. Prijatie nového školského zákona po takmer tridsiatich rokoch bol podľa neho zásadný krok a s odstupom roku je možné doladiť jeho "detské choroby".
"Môžu vznikať problémy okolo zriaďovateľských funkcií, istá zmena by mohla nastať v oblasti financovania školstva, je treba si povedať, ako bude jasnejšie nastavené, čo patrí do školského kurikula a čo do štátneho, lebo aj v tom môže niekde vznikať problém. Okrem toho budeme prijímať ďalšie školské zákony, či už je to pre odborné školstvo, zákon o postavení učiteľa... Toto všetko bude treba prediskutovať a nejakým spôsobom navzájom prepojiť," konkretizoval Čaplovič svoju predstavu.
Podpredseda vlády pre menšiny dlhodobo presadzuje aj dvojjazyčné názvy v učebniciach, podobne ako minister školstva Ján Mikolaj (SNS) je však toho názoru, že ako prvý by mal byť uvedený názov v štátnom jazyku.
O vete rozhodnú na najbližšej schôdzi
Podľa novely školského zákona by uvádzanie geografických názvov v učebniciach národnostných menšín malo v prípade názvov, ktoré sú v jazyku národnostnej menšiny "vžité a zaužívané", dvojjazyčnú podobu. V takom prípade by však bol názov v menšinovom jazyku uvedený ako prvý a znenie v štátnom jazyku by nasledovalo.
Z novely je tiež zrejmé, že kartografické diela sa budú uvádzať v štátnom jazyku. Na konci učebnice sa uvedie súhrnný prehľad kartografických názvov vo forme slovníka v jazyku národnostnej menšiny a v štátnom jazyku.
Novelu schválili poslanci 107 hlasmi, okrem opozície ju podporila aj väčšina poslancov Smeru-SD. Prezident Ivan Gašparovič ju však vrátil parlamentu s odporúčaním neschváliť ju ako celok. Poslanci budú o novele znovu hlasovať na najbližšej schôdzi Národnej rady SR.