KOŠICE. V Košickom samosprávnom kraji (KSK) začal ešte vo štvrtok platiť nový cenový výmer, ktorý určuje maximálnu sumu cestovného v prímestskej autobusovej doprave. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa KSK Soňa Jakešová, určené maximálne ceny cestovného v KSK sú v priemere vyššie o 6,7 percenta než vlani. Doložila, že k úprave maximálnych cien cestovného KSK pristúpil z dôvodu nárastu oprávnených nákladov dopravcov.
"Dopravcovia si môžu stanoviť nižšie platby, ako sú uvedené vo výmere, vyššie však nie. Maximálne ceny sú zaokrúhlené na celých päť centov, čo má urýchliť vybavovanie cestujúcich a zabezpečiť jednoduchšie vydávanie mincí pri platbe v hotovosti,“ uviedla Jakešová.
Najlacnejší lístok obyčajného cestovného pri preprave do 4 km stojí 0,5 eura, pri úhrade z čipovej karty 0,4 eura. Za jedno euro obyčajného cestovného sa cestujúci odvezie na vzdialenosť 14 až 17 km. Pri preprave do vzdialenosti 30 km zaplatí za obyčajný lístok 1,6 eura. Do vzdialenosti 50 km stojí lístok 2,4 eura a pri ceste od 91 do 100 km je obyčajné cestovné 4,4 eura. Uvedené maximálne ceny sú vrátane dane z pridanej hodnoty. Pokiaľ cestujúci uhradí cestovné z čipovej karty, zaplatí o 0,1 eura menej ako pri platbe v hotovosti.
Zľavnené cestovné pri použití čipovej karty zostalo aj po novom roku vo výške 50 percent z obyčajného cestovného. Košický spolu s Prešovským samosprávnym krajom sú na Slovensku jedinými krajmi, ktoré žiakom a študentom umožňujú až takúto výraznú zľavu. Pri príprave nového cenového výmeru oba kraje úzko spolupracovali.
Cesta s čipovou kartou je aj v novom roku v každom tarifnom pásme pri obyčajnom cestovnom lacnejšia. Na jednej ceste o 10 centov a pri zľavnenom cestovnom o päť centov. Ďalšou výhodou bezhotovostnej platby je, že čipová karta platí nielen na území Košického a Prešovského samosprávneho kraja v prímestskej doprave a v mestskej hromadnej doprave v Košiciach a Prešove, ale už aj na území Žilinského a Trenčianskeho samosprávneho kraja a v MHD v Považskej Bystrici. "Je reálne, že vďaka kompatibilnému softwaru budú postupne čipové karty vydané v KSK platiť aj u dopravcov v ďalších krajoch. Podmienkou je, aby cestujúci mal kartu nabitú ako elektronickú peňaženku,“ uviedla Jakešová.
V súčasnosti v KSK okolo 60 percent cestujúcich používa čipové karty, v okrese Košice – okolie je to až 70 percent prepravovaných osôb. KSK uhrádza straty za dopravu vo verejnom záujme trom spoločnostiam – Eurobus, SAD Michalovce a Dopravný podnik mesta Košice. Za rok 2007 bola vyčíslená na vyše 9 161 521 €, tohtoročná čiastka úhrady bude predmetom rokovaní.
ič;mt;zd;fa