STARÉ HORY. Počasie počas terajšej zimy, keď sa vystriedali dvakrát extrémne chladné a následne na to veľmi teplé obdobia, prírode a živočíchom nežičí. Náhle oteplenie už pred koncom minulého roka vydurilo vo Veľkej Fatre z brlohov v smrečinách dva medvede. Urobili si ich z vetví ihličnanov, a tak nečudo, že ich zobudila voda z dažďov. Na sklonku minulého roka napršalo aj do koliby medveďa zimujúceho v Starohorských vrchoch, ktorý taktiež brloh opustil.
"Náhle striedanie chladných a teplých období postihlo aj vtáky v lesoch, ktoré si hľadajú potravu na kmeňoch a vetvách stromov. Prudké výkyvy teplôt spôsobili, že dážď namŕzal na konároch a kmeňoch stromov a počas niekoľkých hodín v niektorých lokalitách zaobalila stromy ľadová škrupina. Sýkorky, ale aj kôrovníky, brhlíky a ďalšie operence tak mali zamedzený prístup k potrave, čo sa prejavilo na ich vyššom úhyne," uviedol pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Náhle ochladenie po predchádzajúcom oteplení negatívne postihlo aj stromy, najmä listnaté. Viaceré staršie javory a buky, ktoré majú dutiny, po prudkom ochladení popraskali. Bútľaviny sa totiž počas oteplenia naplnili dažďovou vodou, ktorá v nich po náhlom poklese teplôt hlboko pod bod mrazu zamrzla. V tom mieste následkom rozpínania ľadu potom strom praskol. Na jar sa takéto miesta na ľadom poškodených stromoch stanú vhodnou "vstupnou bránou" pre spóry drevokazných húb, ktoré spôsobia hnilobu kmeňov. Tá zapríčiní statické oslabenie kmeňa, ktorý podľahne oveľa ľahšie náporu vetra ako zdravý kmeň, dodal Saniga.