BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady SR by mali v roku 2009 stráviť v rokovacej sále zákonodarného zboru dovedna 69 dní. Počíta s tým harmonogram rokovacích dní pre tento rok od predsedu parlamentu Pavla Pašku, ktorý prediskutovalo poslanecké grémium 25. novembra 2008. Minulý rok sa poslanci v sále zišli počas 78 dní, harmonogram počítal so 67 dňami.
Po prvý raz v tomto roku zasadnú zákonodarcovia do lavíc 3. februára, vlani sa členovia parlamentu zišli 21. januára vo večerných hodinách. Opozícia sa na mimoriadnej schôdzi neúspešne pokúsila vysloviť nedôveru predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi. Prvá riadna schôdza v roku 2008 sa začala 29. januára.
Kým vlani bol jediným mesiacom bez rokovacieho dňa august, harmonogram pre tento rok počíta so štyrmi takýmito mesiacmi. Poslancov zrejme v parlamente nebude možné vidieť v januári, marci, máji a auguste. V júli, teda počas letných prázdnin, by mali rokovať tri dni. Posledná zo šiestich riadnych schôdzí v tomto roku je naplánovaná od 1. do 18. decembra. Slávnostná schôdza venovaná sľubu nového prezidenta SR bude 15. júna.
Medzi jednotlivými schôdzami čaká poslancov ešte práca v 19 výboroch Národnej rady SR. Podľa Pašku si členovia zákonodarného zboru musia individuálne zvoliť, akým spôsobom vrátia získanú dôveru od ľudí. "Nemyslím si, že ktokoľvek z poslancov medzi schôdzami niekde leží a nerobí nič. Veď ak si niekto dobrovoľne zvolil tento spôsob bytia, tak je absolútne odkázaný na dôveru ľudí, ktorí ho volili. A to nevyriešite jedným billboardom dva týždne pred voľbami," odvetil na otázku TASR, ako poslanci pracujú medzi schôdzami NR SR. Zároveň priznal, že dôvera sa buduje veľmi zložito, prácne a komplikovane práve cez prizmu osobných kontaktov, aktivít a komunikácie.
Paška je ale sklamaný z neustáleho podsúvania obrazu zo strany médií, že poslanci nechodia do práce, berú nekresťanské peniaze, majú obrovské výhody a šoférujú opití. "Niekedy mám pocit, akoby niekto zámerne chcel, aby ľudia stratili dôveru v politický systém," podčiarkol.
Práve v súvislosti s dochádzkou poslancov na rokovania pléna boli v roku 2008 medializované najmä dva prípady. Išlo o údajné falšovanie podpisu (poslanec ním dvakrát denne potvrdzuje svoju účasť na schôdzi, pozn. TASR) predsedu SNS Jána Slotu jeho straníckym kolegom Rafaelom Rafajom a siahnutie na dva platy pre neospravedlné účasti na schôdzach jednému z najväčších parlamentných absentérov Ľubošovi Micheľovi (nezávislý).
Kým v prípade národniarov obaja aktéri kauzy vinu popreli a ich stanovisko akceptoval aj Paška, Micheľ proti odobratiu svojich dvoch poslaneckých platov neprotestoval. Zároveň priznal, že jeho dochádzka nebude ani v roku 2009 stopercentná.