BRATISLAVA. " Ako povedal pre agentúru SITA Miroslav Slašťan z Katedry európskeho a medzinárodného práva, ústavného práva a cudzích jazykov, "doteraz sa k problému vyjadrovali väčšinou ekonómovia, politológovia či analytici, azda po prvýkrát budú spoločne problém riešiť odborníci, ktorí pracujú v oblasti práva a justície."
Ako dodal, vymožiteľnosť práva je jedným z kľúčových nástrojov transparentného podnikateľského sektora a demokratického fungovania občianskej spoločnosti. "Z toho dôvodu sa zostavený kolektív z radov sudcov a prokurátorov, doplnený o odborníkov z univerzít a právnikov z praxe, ktorí disponujú skúsenosťami z oblasti vedy a výskumu, rozhodol preskúmať tento jav. Teda v čom spočívajú nedostatky efektívneho uplatňovania práv a povinností v oblasti občianskeho, obchodného, trestného a správneho práva."
Kolektív odborníkov sa chce výskumom zamerať hlavne na skvalitnenie vzdelávania sudcov a prokurátorov a prehĺbenie ich kvalifikácie. "Snažíme sa, aby Justičná akadémia nebola iba pasívnym odovzdávateľom informácií pre sudcov a prokurátorov, vzhľadom na to, že sme zodpovední za ich vzdelávanie," povedal Slašťan. Na sudcov a prokurátorov chcú pôsobiť tak, aby ich prax bola jednotná a efektívnosť vymožiteľnosti práva čo najvyššia. Poznatky z výskumu sa majú ďalej využiť na novelizáciu právnych predpisov a zjednocovanie judikatúry na Slovensku.
Projekt sa začal 1. septembra minulého roka a skončí sa 31. decembra 2010. Finančné prostriedky 275 277 € na výskum akadémia získala z Agentúry pre vedu a výskum.