BRATISLAVA. P Pre TASR to uviedol Paškov hovorca Jozef Plško. Voľby hlavy štátu sa tak môžu konať najskôr v marci.
Koncom minulého roka sa objavili medializované informácie, podľa ktorých Paška pripustil aj februárový termín volieb, za čo si vyslúžil kritiku opozície, ale aj koaličnej ĽS-HZDS. Podľa zákona o voľbe prezidenta SR sa však jej prvé kolo môže uskutočniť najskôr 55 dní po vyhlásení voľby predsedom zákonodarného zboru. Ak by ju Paška vyhlásil dnes, konala by sa najskôr 3. marca.
Prvý muž parlamentu zároveň musí počítať s tým, že voľba hlavy štátu sa má uskutočniť najneskôr 60 dní pred ukončením funkčného obdobia prezidenta, teda do polovice apríla. Ich termín tak musí byť vyhlásený najneskôr v druhej polovici februára.
Podľa politológov v najsledovanejších voľbách roku 2009, (uskutočnia sa ešte voľby do Európskeho parlamentu a do vyšších územných celkov, pozn. TASR) kandidatúru ohlásilo viacero osôb. O priazeň občanov bude bojovať poslankyňa SDKÚ-DS a opozičná nominantka Iveta Radičová, nezávislý poslanec NR SR František Mikloško (bývalý člen KDH, dnes člen KDS), bývalá poslankyňa parlamentu a predsedníčka Slobodného fóra Zuzana Martináková. Kandidovať bude aj exminister obrany a dnes líder Misie 21 Ivan Šimko, šéf KSS Milan Sidor, exčlenka KSS Dagmar Bollová, nezávislý Július Kubík, vedec Milan Melník, za ktorým stojí ĽS-HZDS a šéf Slovenskej národnej jednoty Stanislav Pánis.
Prieskumy verejnej mienky však jednoznačne vedie úradujúci prezident Ivan Gašparovič (oficiálne ho podporuje Smer-SD, SNS a mimoparlamentné HZD), ktorý však svoju kandidatúru ešte oficiálne neohlásil. Druhým favoritom na postup do prípadného druhého kola je podľa prieskumov Radičová.