KOŠICE. Zavedenie bezvízového styku s USA a návštevu slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča v Bielom dome považuje za najvýznamnejšie udalosti svojej končiacej sa 14-mesačnej diplomatickej misie americký veľvyslanec v SR Vincent Obsitnik.
Ako uviedol dnes na rozlúčkovej tlačovej konferencii v Košiciach, odchádza v súvislosti s nastupujúcou novou administratívou po amerických voľbách prezidenta. Nový americký veľvyslanec na Slovensku bude podľa Obsitnika známy do štyroch až piatich mesiacov.
Obsitnik zdôraznil, že história slovensko-amerických vzťahov siaha až do roku 1918 - k Pittsburskej dohode, ktorou USA pomohli Čechom a Slovákom mať vlastný štát. Podpora demokracii sa zo strany USA nezastavila ani počas druhej svetovej vojny v boji proti fašizmu, počas studenej vojny v 50. rokoch, i v rokoch 1968-1989, uviedol veľvyslanec. Pripomenul, že Spojené štáty pomohli po revolúcii v roku 1989 budovať na Slovensku demokratické inštitúcie sumou 380 miliónov USD, z toho 100 miliónov USD poskytli na modernizáciu a profesionalizáciu armády.
Významný je podľa Obsitnika aj prínos amerických investorov do rozvoja slovenskej ekonomiky. Doteraz investovali na Slovensku viac ako štyri miliardy USD a pomohli vytvoriť približne 50.000 pracovných miest.
Obsitnik navštívil dnes obce Adidovce v okrese Humenné, odkiaľ pochádza jeho otec, a obec Moravany v okrese Michalovce, kde sa krátko pred odchodom jeho rodičov za prácou do Ameriky v roku 1938 narodil. Vlani v lete mu Moravanci odovzdali čestné občianstvo obce.
Ako dnes pre TASR uviedol starosta Moravian Ján Žofčák po rozlúčkovej návšteve slávneho krajana, "je to naša hrdosť a pýcha, jeho prostredníctvom sa naša malá obec stala známou v celom svete a vytvorila most medzi USA a Slovenskom."
V Adidovciach veľvyslanec dnes odovzdal samospráve rodokmeň rodiny Obšitníkovcov.
V piatok 9. januára navštívi Obsitnik na svojej rozlúčkovej ceste po Slovensku Prešov a obec Petrovany, kde podporil rómske komunitné centrum Človek v tiesni.