BRATISLAVA. Kvalita demokracie na Slovensku dosiahla vo štvrtom štvrťroku 2008 celkovú známku 3,1 na stupnici od jeden do päť, čo znamená, že sa po štvrtý raz za sebou zhoršila (predtým 2,9, 2,8, resp. 2,6).
Optimálny stav kvality demokracie podľa štandardov porovnávacích kritérií uplatňovaných na pôde EÚ a Európskej rady predstavuje známka 1,00. Vyplýva to z výsledkov projektu IVO Barometer, ktoré na dnešnej tlačovej besede predstavili zástupcovia Inštitútu pre verejné otázky (IVO) s tým, že priemerná známka za rok 2008 je 2,90.
Najhoršie obstáli nezávislé médiá
Podobne ako v predchádzajúcom období zo štyroch známkovaných oblastí obstáli najhoršie nezávislé médiá (známka 3,50, čo je oproti 3. štvrťroku zhoršenie o 0,25 bodu), nasledujú demokratické inštitúcie a právny štát (3,25, zhoršenie o 0,25 bodu). O štvrť bodu sa zhoršila aj oblasť legislatívy, ktorú IVO oznámkovalo hodnotou 2,75. Pohoršila si tiež oblasť ľudských a menšinových práv, keď z predošlej hodnoty 2,75 klesla na známku 3,00.
Prezident IVO Grigorij Mesežnikov informoval, že posledný štvrťrok roku 2008 sa podľa neho niesol v znamení silnejúceho straníckeho a politického klientelizmu v prostredí vládnej koalície. Zároveň tvrdí, že výkonná moc vyvíjala politicky motivovaný tlak na regulačné orgány, ktoré musia zo zákona plniť úlohu nezávislých aktérov, so zámerom premeniť ich na súčasť mechanizmu realizácie vládnej politiky. "Je to v príkrom rozpore s normami a prístupom EÚ," povedal Mesežnikov.
V oblasti legislatívy pozitívne ohodnotil niektoré zmeny v oblasti antidiskriminácie, ktoré iniciovalo ministerstvo spravodlivosti a ktoré sa premietli do nedávno prijatých noviel antidiskriminačného zákona, Občianskeho súdneho poriadku a zákona o súdnych poplatkoch.
Oznámkovala nás aj kráľovná. Svojim príchodom
Predstaviteľom IVO sa nepozdáva "porozumenie" medzi televíziami a predstaviteľmi vlády v otázkach digitalizácie, ktoré môže mať pre nezávislosť mediálneho prostredia negatívny vplyv. "Výrazne totiž znižuje dôveryhodnosť a nezávislosť televíznej brandže," uvádzajú v súhrnnej správe za 4. štvrťrok.
Čestný prezident IVO Martin Bútora na margo oblasti zahraničnej politiky SR, ktorá sa neznámkuje, podotkol, že napĺňala ciele, ktoré si stanovila v oblasti integrácie týkajúcej sa EÚ alebo NATO. "SR totiž pokračovala v podpore krajín západného Balkánu a pokračovala aj vyšehradská spolupráca," vysvetlil.
Zároveň uviedol, že Slovensko zavŕšilo cieľ vstúpiť do eurozóny a rozšíriť vojenskú misiu v Afganistane. "Určitým symbolickým vyjadrením príslušnosti SR bola aj návšteva kráľovnej Alžbety II.," domnieva sa. Pozitívom je podľa neho tiež zrušenie vízovej povinnosti zo strany USA. "Dá sa teda povedať, že Slovensku sa podarilo udržať priaznivé trendy, ktoré prevládali, no otázka problémových vzťahov s Maďarskom je tu stále s nami. Tam sa pokrok nepodarilo dosiahnuť," dodal Bútora.
Hovorkyňa predsedu vlády SR Roberta Fica Silvia Glendová pre TASR uviedla, že na informácie zverejnené inštitútom nebude premiér reagovať.