BRATISLAVA. Mrazivé počasie, ktoré doľahlo na Slovensko, znemožňuje ľuďom bez domova prespávať na ulici. V zariadeniach pre bezdomovcov sa však pomaly dá spať iba na dlážke či na chodbe. Väčšina z nich je beznádejne obsadená.
„Sme plní,“ povedal včera popoludní Juraj Barát, riaditeľ organizácie Depaul Slovensko, ktorá prevádzkuje rovnomenný útulok na Ivanskej ceste v Bratislave. Napriek plným stavom sa podľa neho snažia prijať každého. Opravili staré postele a tým, na ktorých nezvýšili, ponúkajú aspoň matrace. „Na čom sa dá spať, to ponúkame.“
V zariadení Inštitútu Krista Veľkňaza v Žakovciach v okrese Kežmarok je v súčasnosti 101 bezdomovcov. „Ďalších sme krátkodobo poslali do iných našich zariadení,“ hovorí diecézny riaditeľ Spišskej katolíckej charity Pavol Vilček. „Keďže nám bezdomovci spia na matracoch dokonca aj na chodbe, kapacity nám už nedovolia prijímať ďalších.“
Plno je i v nocľahárni Charitatívno-sociálneho centra na Predmestskej ulici v Žiline. Predchádzajúcu noc, keď ortuť teplomera v meste klesla na 20 stupňov pod nulou, jej služby využilo 25 ľudí bez domova. O päť viac, ako je kapacita zariadenia. „Za posledné týždne stále prekračujeme kapacitu nocľahárne,“ citovala SITA riaditeľa Petra Birčáka.
Niekde tolerujú aj alkohol
Väčšina zariadení vyžaduje disciplínu. Niekde však tolerujú aj opilstvo klienta.
„Môže byť pod vplyvom alkoholu. Len nesmie byť agresívny,“ povedal Peter Heiser z útulku pre bezdomovcov a nocľahárne na Štúrovej v Nitre.
V prešovskej nocľahárni Archa síce používajú test na alkohol, ale ani jeho pozitívny výsledok nemusí nič znamenať. Jej vedúci Rudolf Bača pre agentúru SITA povedal, že pri miernom množstve alkoholu sa môže urobiť výnimka, ak personál klienta pozná.
Situáciu bezdomovcom komplikuje aj nový zákon o sociálnych službách. Vyplýva z neho, že žiadateľ urobí lepšie, keď najprv požiada o pomoc obecný alebo mestský úrad v mieste svojho bydliska. Keď si vyberie iné ako obecné alebo mestské zariadenie, riskuje, že samospráva mu na pobyt v ňom neprispeje. Neziskové zariadenia pre bezdomovcov, ktoré zväčša prevádzkujú cirkevné organizácie, zatiaľ túto skutočnosť neberú do úvahy. Ľudí bez domova prijímajú, aj keď sa im to nemusí oplatiť.
Na peniazoch netrvajú
„Akokoľvek bude zákon postavený, budeme pomáhať v núdzi,“ hovorí Vilček. Čo bude, keď im samospráva nepreplatí náklady na služby? „Ak budeme chcieť pomáhať, budeme to robiť na báze dobrovoľnosti a, samozrejme, oveľa menšiemu počtu klientov.“
Aj v nocľahárni v Nitre, ktorá patrí mestu, v prípade nevyužitej kapacity prijmú aj toho, kto o to oficiálne nepožiadal na mestskom úrade. „Nezostane na ulici,“ tvrdí Heiser. Kto chce ísť do celodenného útulku, musí si podať žiadosť. „Aj doktor mu musí potvrdiť, že nemá infekciu.“

Beata
Balogová
