BRATISLAVA. Akoby dlhé rady na úradoch nestačili. Všetky správne úkony, za ktoré sa platí kolkovými známkami, sa od prvého januára natiahli. Pred uzavretím veci musíte najskôr vypátrať, kde vlastne predávajú kolky. Začal totiž platiť zákon ktorý úradom odpustil povinnosť ich predávať a obmedzil aj súkromných predajcov
Do konca roka nebol problém kúpiť kolok priamo na úrade, teda napríklad na polícii, súde či katastri. Keďže ich už predávať nemusia, ani tak nerobia. Faktický monopol získala Slovenská pošta, ktorá to pocítila aj v ich výpadku. Najmä v menších pobočkách kolkové známky viacerých hodnôt chýbali.
„Chceli sme si kúpiť kolky na polícii, ale povedali nám, že ich od nového roka nepredávajú. Preto tu teraz stojíme už pol hodiny v rade,“ vysvetľujú nespokojní manželia na hlavnej pošte v Bratislave. Jeden rad si už vystáli v inej pobočke pošty, kde nemali päťdesiatcentové a jednoeurové kolky.
Hovorca policajného prezídia Martin Korch povedal, že polícia nemá na predaj kolkov kapacity.
Ministerstvo financií tvrdí, že na políciu má dohliadnuť rezort vnútra a ono to preto neovplyvní.
Kolky sa už nedajú kúpiť ani v predajniach v blízkosti štátnych inštitúcií, u druhopredajcov v stánkoch.
„Snažíme sa zabezpečiť predaj kolkov vo všetkých nominálnych hodnotách, aby sa stav spred dvoch dní už nezopakoval,“ povedal hovorca Slovenskej pošty Juraj Danielis.
Hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál ubezpečil, že aj napriek omeškaným dodávkam od anglickej firmy budú kolky vo všetkých nominálnych hodnotách v predaji najneskôr pätnásteho januára.
Platnosť korunových kolkových známok sa skončí 16. januára. Staré odkúpia do konca marca, neskôr len na vybraných pracoviskách pošty.
Nové kolky
občiansky preukaz - stratený alebo ukradnutý - 16,5 eura;
vydanie vodičského preukazu - 6,5 eura;
informatívny list vlastníctva na katastri - 3 eurá;
konanie o rozvode manželstva - 66 eur.

Beata
Balogová
