BRATISLAVA. V kauze Tipos sa objavujú ďalšie skutočnosti, ktoré naznačujú, že vlastník Tiposu – ministerstvo financií – je prepojené na protistranu v súdnom spore, ktorej chcelo zaplatiť takmer dve miliardy korún.
Podľa informácií, ktoré ministerstvo oficiálne poskytlo SME, rezort Jána Počiatka (Smer) minimálne do konca novembra 2008 platil za právne služby advokátskej kancelárii Schubert & partners.
Tá zinkasovala od štátu viac ako 297–tisíc korún za „poradenské a analytické činnosti“ k prípadu stávkovej kancelárie Formula tip.
Schubert & partners predtým zastupovala akciovku Športka, ktorá bola protistranou štátneho Tiposu.
Advokáti v spore hájili záujem súkromného majiteľa Športky.
Výsledkom súdu je, že by mal štát platiť cyperskej firme blízkej českému miliardárovi Radovanovi Vítkovi miliardy korún.
Prevzali protistranu
Podľa zákona o advokácii advokát musí odmietnuť poskytnutie právnych služieb, ak „informácia, ktorú má o inom klientovi alebo o bývalom klientovi, by mohla toho, kto o poskytnutie právnych služieb žiada, neoprávnene zvýhodniť“.
Schubert & partners ministerstvu právne služby poskytli. Otázkou teda je, či nejde o konflikt záujmov.
Ministerstvo financií tvrdí, že určite nie. „Obidva prípady vecne nesúvisia a ani v tejto súvislosti nebolo advokátskej kancelárii udelené plnomocenstvo. V praxi to znamená, že nemohlo dôjsť k žiadnemu ovplyvneniu konania ministerstva a teda poškodeniu jeho záujmov,“ povedal hovorca rezortu Miroslav Šmál. Slovenská advokátska komora sa k problému oficiálne vyjadrí až pokiaľ bude mať dostatok informácií.
Člen jej predsedníctva Ján Gereg je presvedčený, že je to problém. „Je to neetické, keď potom prevzali protistranu. A o to viac neetické to možno bolo, ak právoplatne neskončila kauza, v ktorej zastupovali protistranu.“
V kauze Tipos bude súd ešte riešiť mimoriadne dovolanie, ktoré podal generálny prokurátor.
Podľa právnika je prípad zrelý na disciplinárne konanie na advokátskej komore, pozná podobné prípady, ktoré komora prejednávala.
Kažimírove väzby
Zákazka pre niekdajších právnikov protistrany je ďalšou zvláštnou väzbou, ktorá vyvoláva pochybnosti o kauze Tipos. V decembri denník SME zverejnil, že štátny tajomník ministerstva financií Peter Kažimír (Smer) v minulosti pracoval priamo pre Schubertovcov, hoci to v oficiálnom životopise na internetovej stránke ministerstva neuviedol.
Stránka zamlčovala aj to, že bol štatutárnym zástupcom spoločnosti MATTI v.o.s., ktorej spoločníkom bola tá istá advokátska kancelária. Tajomník bol tiež spolumajiteľom firmy Leas – spolu s dvoma z troch majiteľov Schubertovcov.
Hovorca ministerstva Šmál to v decembri komentoval takto: „Nikto z ministerstva nikdy nebol v kontakte s veriteľom v kauze Tipos. Nič na tom nemení ani fakt, že štátny tajomník Kažimír v minulosti spolupracoval s firmou Schubert & partners, ktorá zastupovala Športku v spore s Tiposom.“
Financmajstrom Európy je aj napriek kauzám
Kritériá pri posudzovaní najlepšieho ministra financií nie sú celkom jasné.
BRATISLAVA. Prestížny britský magazín The Banker zo skupiny Financial Times pozná Počiatkove minuloročné prešľapy.
Na jeho titule najlepšieho ministra financií napriek tomu trvá. Hoci na webovej stránke magazínu svieti v súvislosti s týmto ocenením meno tureckého ministra financií, netreba sa dať pomýliť. The Banker totiž najlepšieho ministra financií vyhlasuje vždy začiatkom roka a podľa toho dostáva ocenený prívlastok – Počiatek je teda najlepším ministrom financií za rok 2008, vyhlásený v roku 2009.
Kritika je o demokracii
„Poznám príbeh o jachte a som si vedomý, že spôsobil vlnu kritiky. Ale pokiaľ viem, nespôsobilo to žiadne poškodenie ekonomiky, čo by spadalo pod naše kritériá,“ hovorí Philip Alexander, finančný editor magazínu The Banker.
Redakčný tím vyberal víťaza aj na základe prieskumu názorov v európskom finančnom sektore. Kritériá posudzovania sú však skôr vágne. „Nemáme presne stanovené kritériá. Majú všeobecný charakter,“ povedal Alexander. The Banker podľa neho ocenil tých, ktorí v uplynulom roku globálnej ekonomickej krízy efektívne čelili jej výzvam. Vyzdvihol najmä silnú rozpočtovú politiku, ktorá Slovensku umožnila prijať euro.
Aj keď pozná aj ďalšie Počiatkove kauzy – Tipos, vyšetrovanie Európskej komisie či dvojnásobný pokus o jeho odvolanie, tvrdí, že do úvahy treba brať celoeurópsky kontext.
„Väčšina ekonomík Európy je v recesii. Na rozdiel od nich, Slovensko sa z globálneho spomalenia zotavuje relatívne rýchlo. Jeho prijatie eura je jedným z mála skutočných úspechov európskej ekonomiky v uplynulom roku,“ hovorí Alexander. Počatkovi zato podľa neho patria zásluhy.
Zlízol smotanu
Česká banková analytička Markéta Šichtařová spochybňuje váhu samotného ocenenia. Podľa nej vypovedá jedine o tom, že minister financií patrí v európskom meradle k tým úspešnejším. „Nakoľko kroky ministerstva financií ovplyvnili situáciu v ekonomike, vieme posúdiť najskôr po roku a pol. Ak teda hodnotíme ministra dnes, hodnotíme jeho rozhodnutia možno z polovice roka 2007,“ tvrdí analytička. Osobne však nevidí, ktoré Počiatkovo opatrenie z minulého roka by vysvetľovalo, prečo The Banker ocenil za rok 2008 práve slovenského financmajstra.
„Nehovorím, že Počiatek je zlým ministrom, ale stabilita verejných financií, ktorou argumentuje The Banker, je dôsledkom zavedenia rovnej dane jeho predchodcom,“ myslí si Šichtařová. Podľa nej sú súčasné úspechy slovenskej ekonomiky predovšetkým dôsledkami opatrení Dzurindovej vlády.
Martina Kováčová

Beata
Balogová
