BANSKÁ BYSTRICA. Vianočné stromčeky, ktoré počas sviatkov zdobili slovenské domácnosti, skončia najčastejšie v kompostárňach či v spaľovniach. Mestá s ich odpratávaním začnú väčšinou na budúci týždeň. Podobne skončia aj veľké vianočné stromy z námestí, niektoré však výnimočne poslúžia napríklad na opravu lavičiek, vyplynulo z ankety ČTK.
"Haluzina ide do drviča, ostatok spracujeme na palivo," povedal Vincent Chlepko, riaditeľ banskobystrickej firmy Zares. Mesto dalo postaviť v tomto roku na Námestí SNP 15 metrov vysokú kanadskú jedľu. Strom spília podľa Chlepka na budúci týždeň a pravdepodobne ho tiež využijú na palivo. "Iba niekedy sa dá drevo z týchto stromov popíliť na rezivo. Väčšinou je príliš hrčavé," dodal.
V komposte a kotloch skončia vianočné stromčeky napríklad aj z Bratislavy či z Nitry. "Stromčeky zhromažďujeme, a keď ich je dostatok, príde ich spracovať externá firma," informoval riaditeľ Mestských služieb Nitra Ľudovít Janček. Podobne rieši spracovanie tohto odpadu aj bratislavská firma Odvoz a likvidácia odpadu.
Mestá však pri likvidácii týchto pozostatkov Vianoc zápasia s pohodlnosťou niektorých obyvateľov. Najmä na sídliskách sa často stáva, že ľudia vyhodia vianočné stromčeky z okna a viac sa o ne nestarajú. Pretože pracovníci komunálnych služieb odvážajú väčšinou iba odpady z blízkosti kontajnerov, začnú napríklad v Banskej Bystrici upratovať stromčeky pod oknami panelákov nezamestnaní.
Aj keď presné štatistiky neexistujú, každoročne sa predá na Slovensku niekoľko stotisíc vianočných stromčekov. Na časti nepredaných stromčekov najmä z obchodných reťazcov si pochutia niektoré zvieratá v zoologických záhradách či v chovných zverniciach.