BRATISLAVA. Nové členenie rímskokatolíckych diecéz na Slovensku bol pozitívny krok, povedal agentúre SITA hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik. Rozdelenie sa pripravovalo od roku 2002, zmena členenia nastala vlani vo februári. Minulý rok v januári sa menili aj hranice biskupstiev pre gréckokatolíkov. Podľa prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka sa tým vytvorili lepšie podmienky pre pastoráciu a evanjelizáciu veriacich.
Rímskokatolícka cirkev má v súčasnosti osem diecéz. K šiestim vlani pribudli dve nové, hranice ďalších sa upravili. Metropolitnou diecézou sa stala arcidiecéza v Bratislave, na jej čelo menoval pápež Benedikt XVI. bývalého pomocného biskupa Bratislavsko-trnavskej diecézy Stanislava Zvolenského. Nové biskupské sídlo vzniklo v Žiline, ktoré riadi bývalý pomocný biskup Bansko-bystrickej diecézy Tomáš Galis.
"Je to krok, ktorý vošiel do dejín," povedal Kováčik. Zmenu územného členenia mal na starosti banskobystrický biskup Rudolf Baláž. S návrhom súhlasili všetci diecézni biskupi, potom sa návrhom zaoberala Kongregácia pre biskupov vo Vatikáne. Rozhodnutie pápeža oznámil vlani 14. februára slovenský kardinál Jozef Tomko.
Podľa Kováčika je ešte dôležité potrebné dotiahnuť niektoré konkrétne praktické otázky, ktoré z prerozdelenia vyplývajú. Ide najmä o dobudovanie štruktúry jednotlivých diecéz, ako napríklad zriadenie všetkých centier, komisií a rád, ktoré pomáhajú biskupom pri spravovaní diecézy. "V niektorých diecézach je potrebné dokončiť i majetkové usporiadanie a otázky sídla pre biskupský úrad (Žilina)," povedal.
Gréckokatolícke arcibiskupstvo v Prešove a samostatné biskupstvo gréckokatolíkov v Bratislave vzniklo vlani 30. januára. Gréckokatolícku metropoliu sui iuris so sídlom v Prešove tvoria Prešovská archieparchia, Košická eparchia a Bratislavska eparchia. Na čele Košickej eparchie stojí biskup Milan Chautur, na čele bratislavskej eparcha Peter Rusnák.
Gréckokatolícku metropoliu vedie arcibiskup a metropolita Ján Babjak. Minulý rok sa podľa neho zapísal do histórie gréckokatolíkov "zlatými písmenami". "Povýšenie cirkvi na metropoliu sui iuris znamená začiatok novej etapy jej života," povedal agentúre SITA. Na tomto stupni je gréckokatolícka cirkev iba v Pittsburghu v Spojených štátoch amerických a v Prešove.
Lepšie podmienky pre pastoráciu a evanjelizáciu vníma Babjak najmä v blízkosti pre veriacich. Kým predtým zahŕňala veľká Prešovská eparchia celé Slovensko, okrem Košického samosprávneho kraja, po rozdelení sa rozdelila na dve časti (Prešovskú a Bratislavskú). "Týmto máme biskupi bližšie k veriacim, má to aj silný ekumenický charakter," povedal Babjak.
Babjak vyzdvihol vydanie historicky prvého Schematizmu Prešovskej gréckokatolíckej metropolie. "Je to hodnotná publikácia v tvrdej väzbe, ktorá obsahuje všetky dôležité informácie o metropolii sui iuris, o jej histórii, o archieparchii a eparchiách, ktoré ju tvoria, o ich inštitúciách, o arcibiskupovi-metropolitovi a o biskupoch, o jednotlivých farnostiach a kňazoch," vysvetlil. Ocenil i vyhlásenie pútnického miesta v Litmanovej a zriadenie nových pastoračných centier.
Osobitnú duchovnú správu zabezpečuje cirkev v ozbrojených silách (OS) a ozbrojených zborov (OZ). Od marca 2003 zriadila Svätá stolica Ordinariát OS a OZ SR. Na jeho čele stojí ordinár František Rábek.