HRIŇOVÁ. Obyvatelia Hriňovej v okrese Detva si dnes (11. januára) pripomenuli 20. výročie udelenia štatútu mesta. Hriňová sa mestom stala 1. januára 1989, kedy štatút nadobudol platnosť. Niekdajšia dedina na Podpoľaní má teraz vyše 8200 obyvateľov.
Na slávnosti v tamojšom Kultúrnom dome odovzdal primátor Hriňovej Rudolf Gonda 13 Hriňovčanom Cenu primátora mesta. "Ťažko sa nám rozhodovalo, koho ňou oceníme, zaslúžili by si ju viacerí. Jej nositeľmi sa oddnes okrem iných stali pedagógovia - manželia Hrnčiarovci, ktorí sa zaslúžili za rozvoj kultúry. Tiež známy športový zanietenec Marián Beňo, uznávaný harmonikár Ján Hronček a Vojtech Koronský za rozvoj včelárstva nielen v Hriňovej, ale na celom Podpoľaní," povedal pre TASR primátor Gonda.
V kultúrnom programe nemohol chýbať domáci fujarista Ján Cerovský aj preto, že Hriňová má vo svojom znaku fujaru. Predstavili sa aj spomínaný harmonikár Ján Hronček, Folklórny súbor Hriňovčan a Cimbal Temperament orchester. V predstavení Monológ bez hlavy, alebo Sen jedného herca vystúpili herci Ivan Palúch a Dušan Cinkota.
Hriňová až do konca 19. storočia tvorila jeden administratívny celok s Detvou, ktorá sa v roku 1638 vyčlenila z očovského a slatinského chotára ako samostatná obec a v roku 1811 dostala výsady mestečka. V tom čase sa začalo koncentrovať aj osídlenie v oblasti Hriňovej, ktorej Uhorské ministerstvo vnútra povolilo 21. októbra 1890 osamostatnenie sa od Detvy.
Municipiálny výbor župy Zvolenskej schválil zriaďujúci štatút Hriňovej 5. septembra 1891, od tohto dátumu existuje ako samostatná obec. Ďalším významným dátumom v jej histórii je 1. január 1989, kedy sa stala mestom.