BRATISLAVA.
Ak by sme požiadavku Európskej únie odmietli, nemohli by sa začať rokovania o vstupe a Slovensko by nestihlo dobehnúť našich susedov Česko, Poľsko a Maďarsko. "Ak by sme nesúhlasili s odstavením, neboli by sme v únii spolu s Visegrádom. Vstúpili by sme neskôr a stratili značnú finančnú podporu," hovorí dnes Figeľ, ktorý bol hlavným našim vyjednávačom s úniou.
Na prelome milénia reálne hrozil scenár, že pre manko spôsobené Mečiarovou vládou, nebudeme v prvej vlne rozšírenia, ale až v druhej spolu s Rumunmi a Bulharmi. "A už by nám diktovali podmienky aj nové štáty, a to si nedokážem predstaviť," hovorí Figeľ.
Tlak na zatvorenie Bohuníc podľa neho neprichádzal iba zo "zeleného Rakúska", ale požadovala ho aj jadrová veľmoc - Francúzsko. "Čakal som, že postoj najsilnejšej jadrovej krajiny Francúzska bude miernejší. V skutočnosti bol ale úplne totožný - odstrániť Bohunice čo najskôr," spomína si komisár. Únia pôvodne žiadala odstaviť bloky už v roku 2000. "Boli sme radi, že sa nám tento termín podarilo presunúť o šesť až osem rokov."
O sobotňajšom rozhodnutí Ficovej vlády Bohunice opäť pustiť, tvrdí, že to môže vyjsť Slovensko poriadne draho. Na odstavenie blokov sme dostali desiatky miliónov eur z Bruselu a ďalšie stovky máme sľúbené. "Ak budeme postupovať rozumne a korektne, môžeme čerpať ďalších 400 miliónov eur, " hovorí Ján Figeľ. Tieto peniaze by po zapnutí elektrárne mohli byť ohrozené.
Komisia alebo členský štát, napríklad Rakúsko, môžu Slovensko navyše zažalovať pred Európskym súdnym dvorom. Pôjde totiž o jasné porušenie prístupovej zmluvy. "Vláda argumentuje, že ide o výnimočnú situáciu, ale stále to musí mať oporu v európskom práve," reaguje Figeľ, podľa ktorého je treba skôr poprepájať národné energetické sústavy, aby sa kríze s plynom a energiami dalo v budúcnosti lepšie čeliť.
Nové írske referendum k Lisabonskej zmluve bude ešte zložitejšie
"Nové írske referendum k Lisabonskej zmluve bude ešte zložitejšie ako v čase, keď ho Íri v hlasovaní odmietli", tvrdí eurokomisár Ján Figeľ.
Ako vysvetlil, situácia je zložitejšia nielen v dôsledku finančnej a hospodárskej krízy, ale tiež kvôli recesii, v ktorej sa momentálne Írsko nachádza, ako i nepopularite súčasnej vlády. Dodal, že referendum je celospoločenský rozhodovací nástroj o konkrétnej otázke, avšak hlasovanie ovplyvní mnoho iných faktorov.
To, či sa podarí ratifikovať Lisabonskú zmluvu, závisí tiež od rozhodnutia Českej republiky. "Zostávajúci dvaja členovia únie si musia uvedomiť, že je s ňou spätý osud celku a teda aj ich vlastný," upozornil Figeľ.
Na dnešnom stretnutí predstavil okrem iného priority Európskej komisie (EK) na tento rok. Jednou z nich je rast a zamestnanosť, pričom EK tento mesiac sfinalizuje reformu Lisabonskej stratégie pre najbližšie tri roky.
EK nesúhlasí so znovunaštartovaním Jaslovských Bohuníc
Akýkoľvek pokus Slovenska o obnovenie prevádzky jadrového bloku Jaslovské Bohunice by bol porušením pravidiel Európskej únie (EÚ), vyhlásila v pondelok Európska komisia (EK). "Bude to vážne porušenie základného pravidla EÚ a EK na to bude reagovať," povedal na pravidelnej tlačovej konferencii hovorca EK. Slovensko hľadá alternatívne zdroje energie po tom, ako pre spor medzi Ruskom a Ukrajinou sa zastavili dodávky ruského plynu do Európy.
Prevádzka druhého jadrového bloku V1 Jaslovské Bohunice ešte nemusí byť obnovená. Ako uviedol po rokovaní krízového štábu premiér Robert Fico, všetko bude záležať od toho, aké výsledky prinesú rokovania ministrov energetiky Európskej únie.
"Ak nebudeme vidieť realistický posun v obnovení dodávok plynu minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek dá dnes pokyn na znovunaštartovanie druhého bloku V1," povedal Fico. Podľa neho znovunaštartovanie druhého bloku V1, ktoré zabezpečuje Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, by nemalo trvať dlhšie ako tri, štyri dni.

Beata
Balogová
