TRNAVA. Zariadenie za viac ako 2,32 milióna eur (70 miliónov Sk) uhradila nemocnica prevažne z grantu, ktoré získala od švajčiarskej vlády.
Na otvorení sa dnes zúčastnil aj minister zdravotníctva Richard Raši, minister životného prostredia Ján Chrbet i veľvyslanec Švajčiarskej konfederácie Josef Aregger. Ten uviedol, že spolupráca v Trnave nie je poslednou investíciou jeho krajiny do enviromentálnej problematiky na Slovensku.
Nemocničná spaľovňa na nachádza v priestoroch bývalého skladu pri pavilóne pôrodníctva a gynekológie. Jej výstavbu sprevádzal nesúhlas mesta Trnava i obyvateľov okolitých obytných domov. Kým tí argumentovali zhoršením kvality životného prostredia následkom spadu spalín i etickým rozmerom jej existencie v husto obývanej zóne, samospráva nesúhlasila z dôvodu nesúladu s územným plánom mesta. "Išlo o to, že pre túto oblasť nebolo počítané so zariadeniami typu spaľovne. Tento postoj zastávame naďalej," povedal hovorca radnice Pavol Tomašovič.
Spor medzi nemocnicou a mestom sa ťahal niekoľko mesiacov, v roku 2006 napokon mestské zastupiteľstvo rozhodlo postúpiť svoju kompetenciu na rozhodnutie v prospech Krajského stavebného úradu. Ten sa priklonil na stranu nemocnice. "Stavebná časť sa začala v marci 2007, v októbri 2008 sme začali montovať technológie," uviedol pre TASR vedúci prevádzkovo-technického odboru a správy nemocnice Martin Neštický. Ako dodal, denná kapacita zariadenia je 1200 kilogramov odpadov. "Pri optimálnych emisných hodnotách ju budeme zatiaľ využívať zhruba na 700 kilogramov. Pokryjeme tým potreby nemocnice a ambulancií z Trnavy a blízkeho okolia," informoval Neštický.
Trnavská fakultná nemocnica doteraz nemala svoju vlastnú spaľovňu. Odpad z operačných sál i ďalšie odpady prevážala v pravidelných intervaloch do zariadení na likvidáciu do dvoch susediacich regiónov. Moderná technológia je podľa Neštického preverená v švajčiarskych podmienkach a nepredstavuje žiadne riziko pre zdravie obyvateľov.