BRATISLAVA. Bratislavským Slovnaftom otriasol v pondelok večer približne o 21.30 hodine silný výbuch, ku ktorému došlo po bezproblémovom spustení prevádzky polyetylénu. TASR to potvrdili zdroje Slovnaftu.
V rafinérii došlo po explózii k materiálnym škodám, ale podľa oficiálnych zdrojov si nevyžiadal výbuch obete na životoch, ani nedošlo k žiadnym zraneniam.
Podľa obyvateľov bratislavského Ružinova sa nad podnikom zablyslo a potom bolo počuť výbuch. Podľa TA3 došlo v Slovnafte k výbuchu pri odtlakovávaní zariadení.
Prevencia pred haváriou
Hovorca Slovnaftu Anton Molnár vysvetlil, že došlo k situácii, ktorá je fakticky prevenciou pred možnou haváriou zariadení. Jediné riziko, ktoré je s ňou spojené, je zvuková detonácia. Pripustil, že tá mohla poškodiť okná v niektorých domoch v blízkych lokalitách.
"Slúži to ako bezpečnostné opatrenie v prípade, že zariadenie vyhodnotí, že je v ňom vyšší tlak alebo teplota, ako by mala byť. Systém sa v takomto prípade odtlakuje cez bezpečnostné membrány čo je sprevádzané silným zvukovým efektom," informovala agentúru SITA hovorkyňa spoločnosti Kristína Félová. Pri tejto činnosti podľa nej nedošlo k požiaru ani k úrazu. Ohrozená nebola ani výroba pohonných hmôt.
Uvedená jednotka patrí do petrochemickej časti Slovnaftu a produkuje polyetylénové granule. Prevádzka je do nahradenia membrán odstavená. Félová zdôraznila, že vzdušná dekompenzácia v žiadnom prípade nesúvisí so situáciou v zásobovaní plynom. Prevádzka polyetylénu sa spúšťala približne o 19.20 hodine.
Podľa vyjadrenia službukonajúceho z Hasičského a záchranného zboru mesta Bratislavy (HaZZ) pre TASR, nemuseli v prevádzke zasahovať. Výbuch bolo počuť aj v okrajových častiach Bratislavy, ako príkladom vo Vajnoroch. Obyvateľom blízkych častí, ako vo Vrakuni a v Podunajských Biskupiciach otriaslo na ich bytoch okná.
Na výbuch bolo toto zariadenie skonštruované
Došlo k extrémnej odchýlke od technologických parametrov. Pre TASR to uviedol petrochemický inžinier a bývalý dlhoročný pracovník rafinérie Miroslav Mihálik.
"Vyzeralo to ako výbuch, ale bol to výbuch plánovaný, očakávaný, ku ktorému bolo zariadenie skonštruované tak, aby to umožňovalo," ozrejmil s tým, že detonácia bola vlastne uvoľnením tlaku v jednotke výroby polyetylénu, z ktorého sa vyrábajú vrecká či obaly. "Tento proces prebieha pri relatívne vysokých tlakoch a teplotách. Ak sa regulácia toho procesu nepodarí zvládnuť, teda ak dôjde k takej poruche, že začne prudko stúpať tlak a teplota v reaktore, tak jedným z bezpečnostných opatrení sú tzv. prietržné membrány, cez ktoré dôjde k uvoľneniu," pokračoval. Domnieva sa, že príčinou tejto udalosti mohla byť porucha v chladení alebo dávkovaní.
Podľa jeho odhadu v jednotke výroby polyetylénu pracuje na smene minimálne šesť až sedem ľudí. "Tí sú však, samozrejme, vo velíne, v miestnosti, kde sú prístroje snímajúce tieto záležitosti a nie sú bezprostredne pri zariadení," konštatoval Mihálik. Ohrozenie ich zdravia by teda muselo byť veľkou náhodou. "Samozrejme, oni urobili všetky kroky, aby tomu zabránili. Ak sa ale reakcia rozbehne tak prudko, na to sú v technologickom zariadení spomínané posledné bezpečnostné prvky, ktoré zvládnu 99 percent prípadov. Isté výkyvy dokáže regulačný systém zvládnuť. Teraz sa ukázalo, že sa to proste nezvládlo," vyhlásil inžinier s dôvetkom, že je ťažké určiť, či došlo k zlyhaniu ľudského faktora alebo k chybe merania regulácie.
Naposledy vybuchla jednotka ešte pred rokom 1973
Na margo podnetov od občanov, ktorým pondelková detonácia údajne rozbila okná, podotkol, že vie, ako ďaleko sú od výrobne polyetylénu prvé domy. "To sú rádovo kilometre. Pochybujem, že sa to mohlo stať," vyhlásil.
V súvislosti so zápachom, ktorý údajne explóziu sprevádzal, vysvetlil, že mohol byť slabý uhľovodíkový. "Niekomu to smrdí, nám ropárom to vonia, ale samotný etylén má veľmi slabý pachový prejav, ako keby ste si veľmi zľahka čuchli k benzínovým výparom. Absolútne to ale nie je jedovaté," uistil.
Posledný výbuch na polyetylénovej jednotke si Mihálik pamätá ešte ešte spred obdobia, kedy do Slovnaftu nastúpil, teda pred rokom 1973. "Nestáva sa to často, ale hovorím ešte raz, je to normálny posledný bezpečnostný prvok, ktorý tam je, keď všetko ostatné v rámci regulácie zlyhá. Našťastie sa to nechytilo, tak je to v poriadku," dodal Mihálik.

Beata
Balogová
