SME

Zo severnej Európy k nám prilietajú tisíce vtákov

Tohtoročné chladné počasie spôsobilo, že zo severnej Európy k nám prilietajú tisíce vtákov. Silné mrazy začali ohrozovať vodné živočíchy.

BRATISLAVA. Tohtoročné chladné počasie spôsobilo, že zo severnej Európy k nám prilietajú tisíce vtákov. Mnohé miesta Slovenska sú ideálnymi k pozorovaniu druhov, ktoré sa u nás v inom ročnom období nevyskytujú, uviedol Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.

Tohtoročná zima je typická výskytom chochláčov severských, ktoré možno často pozorovať aj v centre rušných miest. Medzi zimnými hosťami nechýbajú ani vzácne severské vodné vtáky, ktoré k nám prileteli až z arktickej Tundry alebo sibírskej časti Ruska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Cez víkend budú na celom svete sčítavať vodné vtáctvo

Január je ideálnym obdobím pre sčítanie kŕdľov, nakoľko sú vtáky koncentrované na relatívne malom území. Počas víkendu sa uskutoční najväčšie ornitologické podujatie na Slovensku i v Európe – Medzinárodné sčítanie vodného vtáctva. Tisícky ornitológov a ochrancov vtáctva v Európe, Ázii a severnej Afrike budú počítať vodné vtáky na tradičných zimoviskách.

Na Slovensku by sa sčítania malo zúčastniť viac ako 300 ornitológov a nadšencov, informoval Ridzoň. "Monitoring vtáctva je naďalej dôležitou súčasťou ornitológie ako vedy. Na početnosti a druhovom zložení vtáctva počas zím, budeme vedieť usudzovať vplyv klimatických zmien a globálneho otepľovania na zimovanie a migráciu vtáctva," zdôraznil

SkryťVypnúť reklamu

Pre stredoeurópsku zimu sú typické severské druhy husí - husi bieločelé a husi siatinné, ktoré sa na noc zlietavajú vo väčších počtoch na spoločné, často tradičné nocoviská. Tie môžu byť obsadené tisíckami, ba až desaťtisíckami jedincov. K menej početným, ale o to zaujímavejším patria druhy ako chochlačka morská, turpan čierny, turpan tmavý, kajka morská alebo kačica ľadová. Všetky tieto druhy hniezdia v severnej Európe, či Eurázii.

Mrazy ohrozujú ryby v niektorých nádržiach, môžu sa zadusiť

Silné mrazy, ktoré v posledných dňoch vytvorili na jazerách hrubú vrstvu ľadu, už začali ohrozovať aj vodné živočíchy. V nádržiach bez dostatočne silného prísunu čerstvej vody začína chýbať kyslík a hromadia sa jedovaté plyny, zhodli sa viacerí odborníci oslovení ČTK. Rybári preto na niektorých vodných plochách vysekávajú odvetrávacie otvory.

SkryťVypnúť reklamu

"Problémom nie je ani tak nedostatok kyslíka, ako hromadenie amoniaku a sírovodíka," povedal Martin Farský zo Slovenského rybárskeho zväzu. Nebezpečné plyny vznikajú najmä v nádržiach s hrubšou vrstvou bahna. Ichtiológ zväzu Stanislav Géci dodal, že ohrozenejšie sú plytké nádrže. "Minimálna hĺbka na prezimovanie rýb je 1,5 metra, samozrejme čím hlbšia voda, tým menšie riziko," povedal.

Kyslík zabezpečia diery v ľade

Diery do ľadu, ktoré zabezpečia odvetranie plynov a prísun kyslíka, začali vysekávať napríklad rybári v Lučeneckom okrese. "Hrúbka ľadu je už 25 centimetrov," informoval šéf fiľakovských rybárov Vojtech Szabó. Pre ryby je podľa neho najhorší začiatok zimy a prvý ľad, pretože voda je ešte pomerne teplá a vytvára sa viac nebezpečných plynov.

SkryťVypnúť reklamu

Diery v ľade rybári často zakrývajú slamou či tŕstím. Pomalšie potom zamŕzajú a sú zároveň vyznačené. Cez steblá zamrznuté v ľade sa údajne môžu odvetrávať aj nebezpečné plyny.

Meteorológovia predpovedajú postupné zmierňovanie mrazov. Cez deň by mohla podľa nich teplota koncom týždňa miestami vystúpiť na dva stupne Celzia. V noci však bude stále mrznúť a v ďalších dňoch sa má opäť ochladiť.

Vtáky

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 081
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 697
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 203
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 432
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 227
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 605
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 242
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu