BRATISLAVA 13. januára (SITA) - Podľa štatistík štyri percentá detí na Slovensku sú talenty a opakovane sa zúčastňujú na rôznych súťažiach, kde sa prezentujú a rozvíjajú. Šancu predviesť sa pre zvyšných 96 percent dáva projekt SuperTrieda, ktorého hlavnou myšlienkou je "všetky deti sú naše."
Žiaci základných aj stredných škôl celý rok pracujú na spoločnom projekte, výsledkom je potom hudobno-scénické predstavenie alebo videoklip. "Podstatné na projekte je, že sa na ňom musí zúčastniť celá trieda, teda aj outsideri," priblížila na dnešnej tlačovej besede SuperTriedu jej koordinátorka Martina Bodnárová. Projekt sa snaží byť aj prevenciou šikany.
"Deti učí myslieť, tvoriť a tešiť sa zo života, zvyšuje ich kultúrnosť a učí ich cítiť," pokračovala Bodnárová. Partnerom SuperTriedy je ministerstvo školstva a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. Projekt je v roku 2009 aj súčasťou Európskeho roka inovácie a tvorivosti, ktorý vyhlásila Európska komisia.
SuperTrieda sa stretla so záujmom detí aj pedagógov, funguje už štvrtý rok a má 8 700 členov. Žiaci základných škôl pracujú celý školský rok na spoločnom diele, "robia si scenáre, maľujú kulisy, režírujú si to," priblížil prácu v SuperTriede jej koordinátor Ľuboš Zaťko. Pri práci spolupracujú s učiteľmi aj umelcami.
Zaťko vyzdvihol najmä prácu pedagógov, ktorí musia zmobilizovať celú triedu a väčšinou prehovoriť aj riaditeľstvo školy, "umenie totiž v školách nie je prioritou." Väčšinou sa deťom venujú vo voľnom čase, počas vyučovania môžu SuperTriede venovať 30 percent z vyučovacieho času hudobnej výchovy.
Stredoškoláci sa prezentujú autorským umeleckým dielom, ktoré spája najmenej dva druhy umenia - hudobné, dramatické, filmové alebo výtvarné. Študenti môžu vymyslieť aj videoklip, tému zadáva Unicef, ktorý projekt tiež podporuje. Vyvrcholením sú súťažné celodenné festivaly v Nitre, Košiciach, Prešove, Bratislave a v Martine. "Všetky krajské kolá organizujeme v divadlách, aby sme deti naučili do nich chodiť," vysvetlila Bodnárová. Podľa Zaťka v tejto súťaži nejde o to, kto zvíťazí, ale o to, poraziť lenivosť v sebe.
Projekt je podľa odborného garanta Albína Škovieru z Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského sociálne, pedagogicky aj umelecky zmysluplný. "Ale hlavne je to pre nich zábava." Efektívnosť SuperTriedy dokazujú aj reakcie detí. Podľa organizátorov objavujú, že aj ony niečo dokážu, zlepšuje sa dochádzka, najmä v rómskych osadách, kde projekt tiež funguje. Organizátori však vyjadrili sklamanie z toho, že aj keď má projekt výborné výsledky, intenzívnejšia spolupráca s ministerstvom školstva sa nečrtá.