BREZNO.
"Je to aj tým, že sme ich už skôr na viacerých školeniach, a to napríklad aj spolu s breznianskou Sociálnou inklúziou a ďalšími s novou menou oboznamovali a pripravovali na jej zavedenie. Predpokladám, že ak majú problémy, alebo ich budú mať, obrátia sa na naše komunitné centrum, ktoré je pre nich určené," uviedol pre TASR starosta Šumiaca Marcel Pollák.
V Šumiaci žije približne 1400 ľudí, z nich je vyše tretina Rómov. Ani na spomínané komunitné centrum sa zatiaľ neobracajú s problémami po zavedení eura. Podľa šéfa centra Mariána Bartoša je to aj tým, že eurá zatiaľ nemajú.
"Slovenské koruny minuli pred Vianocami alebo koncom roka a sociálne dávky dostanú až po 18. januári. Je možné, že potom budú mať niektorí z nich problémy a prídu si k nám po radu. Určite im pomôžeme a naše dve asistentky s nimi pôjdu aj do obchodu, ak o to požiadajú.
Stále chodíme do rómskych rodín a pripravujeme ich na to, že už budú dostávať eurá. Vysvetľovali sme to im aj predtým, dostali viacero brožúr s jeho zobrazením a vysvetlivkami. Tí, ktorí ich nezahodili, ale pozreli sa do nich, by s eurom nemali mať problém," povedal pre TASR Bartoš.
Z vyše 1400 obyvateľov Telgártu tvoria asi 38 percent Rómovia. Ani tam sa zatiaľ neobracajú na obecný úrad so žiadosťami o pomoc súvisiacu so zavedením novej meny. Podľa starostky Márie Knižkovej sa osvedčila rozsiahla kampaň v obci o jeho zavedení a dopadoch. Dodala, že nepredpokladá, že by Rómovia mali s eurom problémy. Ak sa totiž v niečom dokážu rýchlo zorientovať a sú v tom zbehlí, tak sú to peniaze.