BRATISLAVA. Teplomer ukazuje tri stupne pod nulou a vonku husto sneží. Na futbalovom ihrisku v bratislavskej Dúbravke sa dva policajné psy Cif a Rasty pripravujú na to, aby v zaparkovaných autách a batožine našli falošné eurobankovky.
Zima zapcháva ňufáky
„Dnešný výkon bude do určitej miery extrémny," hovorí policajný psovod Ján Lőv. Vysvetľuje, že pri mínusových teplotách je odpar látok, ktoré vytvárajú prachový mrak, čo pes zachytáva, nízky. Ak pes napriek tomu skrytú eurobankovku nájde, zahviezdi. V teplotách pod mínus desať stupňov policajti bankovky zvyčajne nehľadajú.
Cif aj Rasty s mrazom problém nemajú a peniaze objavia. Kým starší Rasty ich naznačí škrabaním na dvere auta, Cif si k úkrytu bankoviek ľahne. Tak je to podľa riaditeľa Odboru kynológie a hipológie Policajného prezídia Vladimíra Ďurišina správnejšie.
Cifova psovodka Jana Nábělková hovorí, že pes dokáže zachytiť pach eurobankovky, aj keby bola zabalená v obálke postriekanej parfumom.
Slovensko je po Francúzsku, Nemecku a Rakúsku štvrtou krajinou Európskej únie, kde majú vycvičené psy na detekciu eurobankoviek. Do konca roka má k Cifovi a Rastymu pribudnúť ďalších osem psov, jeden pre každý kraj.
Žiadané sú vlčiaky
Na vyhľadávanie eurobankoviek sú podľa Lőva najvhodnejšie „psy s dlhým nosom", napríklad nemecké ovčiaky. Základný výcvik trvá tri mesiace. Aj pes však zabúda. „Pamäťové vyhasínanie" musí vykrývať pravidelným doškoľovaním.
Pátracie psy odchádzajú do psieho dôchodku v ôsmich až desiatich rokoch.

Beata
Balogová
