NITRA. N
O možných riešeniach rokovali pracovníci mestského a obvodného úradu, mestských organizácií, Službytu, bytového družstva, fakultnej nemocnice, elektrární, vodární, teplárenskej spoločnosti a hasičov. “Zo stretnutia vyplynulo, že situáciu vieme riešiť. Pripravili sme sa na rôzne varianty a dohodli kroky, ako postupovať, ak by sa niečo stalo,” uviedol primátor Jozef Dvonč.
Mesto má pripravený krízový štáb pre prípad prírodných katastrof, živelných udalostí a výnimočných situácií. Zároveň má množstvo informácií a podkladov, vrátane digitálnej mapy a geograficko-informačného systému, ktoré je ochotné v prípade potreby poskytnúť svojim partnerom. Ku konkrétnym zvažovaným krokom v prípade nedostatku plynu sa v súčasnej situácii magistrát vyjadrovať nechce.
Ako agentúru SITA informoval riaditeľ mestského bytového podniku Službyt Pavol Bielik, v Nitre je takmer sto percent bytov vykurovaných plynom. Jedinú výnimku tvorí 36 bytov nižšieho štandardu v lokalite Orechov dvor, kde bývajú sociálne slabí obyvatelia, ktorí si teplo zabezpečujú elektrinou a tuhým palivom.
Plynom sa kúri tiež v bytoch, ktoré spravuje Okresné stavebné bytové družstvo, ako aj v starších bytových domoch v centre mesta, ktoré majú vlastné kotolne. Teplo dodáva Nitrianska teplárenská spoločnosť. V nitrianskej mestskej hromadnej doprave sú na plyn len štyri autobusy z 93, takže podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Veolia Transport Nitra Juraja Kusého žiadne väčšie problémy s prepravou cestujúcich neočakávajú.