BRATISLAVA. ou trikolórou.
"SNS je rozhorčená nad plastikou, nazývanou umeleckým dielom, ktorú umiestnili v hale Rady Európskej únie v Bruseli. Plastika nie je umeleckým dielom už len preto, že visí v takejto významnej inštitúcii, preto ju nemôžeme vnímať len okrajovo. Zvlášť preto, že spomedzi štátov Európskej únie je Slovensko zobrazené ponižujúcim a dehonestujúcim spôsobom," uviedla dnes pre agentúru SITA prvá podpredsedníčka SNS Anna Belousovová.
Takéto zobrazenie Slovenska, takýto umelecký paškvil vníma SNS ako hrubú urážku Slovenskej republiky a jej obyvateľov s jasným politickým pozadím. "V kontexte súčasných slovensko-maďarských vzťahov je takýto počin, hoci ho nazývajú umeleckým, politickou provokáciou," zdôraznila Belousovová.
Česká republika svoje predsedníctvo predstavuje obrovskou plastikou v hale Rady Európskej únie v Bruseli. Na modrej mozaike 27 členských krajín únie je mapa Slovenska zabalená v bielom papieri a omotaná povrazom vo farbách maďarskej trikolóry. Mozaiku s názvom Entropa slávnostne sprístupnili v pondelok.
Bulhari už zaslali do Prahy protestnú nótu proti vyobrazeniu ich krajiny ako navzájom prepojených tureckých záchodov.
Obrazy iných krajín sú tiež podané formou umeleckých skratiek na hranici irónie
Dielo, ktoré má pol roka v bruselskej budove Rady EÚ reprezentovať české predsedníctvo v únii, má názov Entropa a znázorňuje "smerovanie k neusporiadanosti" a rôzne stereotypy vnímania jednotlivých krajín EÚ.
Autorom plastiky je český výtvarník David Černý, ktorý na nej predstavuje napríklad Nemecko ako krajinu diaľnic usporiadaných do neúplného hákového kríža. Francúzsko je podľa neho vo večnom štrajku, Rakúšanom zasadil na lúku chladiace veže jadrovej elektrárne a Litvu vidí autor ako krajinu s neschopnou armádou.
Taliansko zobrazil ako krajinu futbalu a hráčov, ktorí si loptami chránia prirodzenie. Grécko umiestnil do plameňov, Holandsko pod vodu, z ktorej trčia iba veže minaretov a Bulharsko v Černého plastike symbolizuje turecký záchod.
V diele najlepšie obstála pravdepodobne Veľká Británia, ktorá na nej chýba, Švédsko, ktoré umelec predstavil ako škatuľu z obchodného domu IKEA, či Dánsko poskladané z kociek lega. Až tak zle na tom nie je ani český prezident, ktorý predstavuje krajinu svojimi citátmi spochybňujúcimi globálne otepľovanie a varuje pred prijatím Lisabonskej zmluvy.