ZVOLEN. Spaľovanie drevoštiepky je pre väčšie mestá dobrou alternatívou, ktorá by Slovensku mohla ročne ušetriť milióny metrov kubických plynu a znížiť závislosť krajiny od jeho dovozu, tvrdia lesníci. Slovensko je už týždeň bez dodávok ruského plynu a časom mohlo by byť ohrozené aj vykurovanie bytov. Lesníci by mohli za určitých okolností v budúcich rokoch dodať na trh niekoľkonásobne viac drevoštiepky ako vlani, povedal dnes novinárom riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Jozef Minďáš.
"Potenciálna kapacita podniku prekračuje milión ton drevoštiepky za rok," povedal Minďáš. Firma, ktorá hospodári na takmer polovici lesných porastov Slovenska, plánuje v tomto roku vyrobiť 140.000 ton tohto alternatívneho paliva. V roku 2010, keď budú dokončené rekonštrukcie viacerých kotolní, by sa mala produkcia zvýšiť na viac ako 400.000 ton. Drevoštiepkou by mali v budúcnosti kúriť napríklad aj teplárne v Bardejove, Košiciach, Prešove či Martine. Väčšina bytov na Slovensku je doposiaľ napojená na hnedouhoľné či plynové kotolne.
Lesy SR predávajú drevoštiepku teplárňam za priemernú cenu 46,50 eura (približne 1400 korún), čo je porovnateľná cena s palivovým drevom. Firma je v tomto sortimente mierne zisková, ďalší nárast produkcie si však vyžiada investície. To by mohlo zvýšiť náklady a vyššie ceny by pravdepodobne obmedzili dopyt. Zvýšená výroba štiepky neobmedzí produkciu palivového dreva či vlákniny, pretože na jej výrobu sa používajú tenké časti kmeňov a odpady po ťažbe.
Lesy dodávali v minulosti pre nezáujem odberateľov štiepku aj do Maďarska, dnes k južným susedom vyvážajú iba minimum produkcie. Podľa informácií ČTK majú problémy s nedostatkom tohto paliva niektorí odberatelia na východe Slovenska. Menší producenti štiepku vyvážajú za lepšie ceny práve do Maďarska.
Jedným z najväčších odberateľov drevoštiepky na Slovensku je Zvolenská tepláreň, ktorá jej v tomto roku spáli približne 60.000 ton. Podľa generálneho riaditeľa teplárne Júliusa Jankovského nahradí tona drevoštiepky výhrevnosťou približne 300 metrov kubických plynu. Spálenie milióna ton štiepky by tak mohlo teoreticky nahradiť desaťdňovú spotrebu plynu na Slovensku. Rekonštrukciu kotolne vo Zvolene, ktorá umožnila spaľovanie biomasy, dokončili vlani. Celkové náklady prekročili 20 miliónov eur (viac ako 600 miliónov korún).
V Česku sa štiepka na energetické účely využíva napríklad v brnenskej, třebíčskej a plzenskej teplárni, do uhlia ju pridávajú napríklad v elektrárňach Tisová alebo Hodonín. Slovenské elektrárne skúšali využiť tento zdroj energie v Novákoch, pre vyššiu cenu oproti dotovanému uhliu drevnú štiepku nevyužívajú.