BRATISLAVA. Hlavní kontrolóri sa vo svojich kontrolách zamerali v rokoch 2006, 2007 a 2008 najmä na mestské úrady, kde bol ich počet rôzny - od štyroch v Prievidzi až po 77 v Giraltovciach. Vyplýva to z Monitoringu činnosti hlavných kontrolórov miest, ktorý dnes zverejnilo Transparency International Slovensko (TIS).
Monitoring ukazuje, že najmä menšie mestá sústreďujú prácu kontrolórov na mestské úrady. Pri veľkých mestách kontrolóri častejšie navštevujú aj rozpočtové a príspevkové organizácie miest. "Za posledné tri roky najviac (80) takýchto kontrol vykonali v Spišskom Podhradí a najmenej (2) v Martine a Veľkom Šariši," informoval TASR koordinátor samosprávneho programu TIS Ivan Rončák. Dodal, že žiadnu kontrolu v rozpočtových a príspevkových organizáciách nevykonalo mesto Podolínec.
Čo sa týka obchodných spoločností s majetkovou účasťou mesta, v nich hlavní kontrolóri robia kontroly len minimálne, pričom v mestách Bratislava, Nitra, Trenčín, Zvolen, Nové Zámky, Michalovce nevykonali v rokoch 2006, 2007 a 2008 žiadnu kontrolu obchodných spoločností, v Banskej Bystrici boli v mestskej firme len raz, v Prešove dvakrát.
Z monitoringu ďalej vyplýva, že väčšina miest sa spolieha na to, že občania sledujú zasadnutia mestských zastupiteľstiev, na ktorých sú správy hlavných kontrolórov prerokované. Tieto zasadnutia sú verejné, preto mestá takéto verejné prerokovanie správ hlavných kontrolórov zároveň považujú za formu informovania občanov. "Túto formu však považujeme za nedostatočnú. A to najmä v prípade nezverejňovania materiálov na zasadnutie mestského zastupiteľstva," dodal Rončák.
Monitoring tiež ukázal, že počet zamestnancov útvaru hlavného kontrolóra závisí od veľkosti mesta, pričom platí, že väčšie mestá majú tri a viac kontrolórov, zatiaľ čo malé zamestnávajú jedného kontrolóra. "Tie najmenšie, ktoré sa svojou veľkosťou podobajú skôr na obce bez štatútu mesta, si hlavného kontrolóra delia s inými obcami," spresnil.
Monitoring činnosti hlavných kontrolórov miest sa realizoval na vzorke 15 najväčších a 10 najmenších slovenských obcí so štatútom mesta. Jeho cieľom bolo zmapovať činnosť hlavných kontrolórov miest, a to z hľadiska počtu zamestnancov útvaru hlavného kontrolóra, počtu vykonaných kontrol hlavného kontrolóra, a to osobitne v rámci mestského úradu, v rozpočtových a príspevkových organizáciách mesta, obchodných spoločnostiach s majetkovou účasťou mesta a spôsob informovania verejnosti o vykonaných kontrolách.
Sledovaným obdobím boli roky 2006, 2007 a 2008. Zber údajov prebiehal v októbri a novembri 2008.