BANSKÁ BYSTRICA. Ako uviedla hovorkyňa primátora Monika Pastuchová, školy i zariadenia sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta fungujú v štandardnom režime. V prípade potreby začne podľa zákona pracovať krízový štáb, zatiaľ na to však nie je dôvod. Dodala, že prípadné zvolanie krízového štábu iniciuje obvodný úrad.
Teplo na centrálne vykurovanie v Banskej Bystrici sa vyrába dominantne spaľovaním zemného plynu. Podľa koncepcie rozvoja mesta v oblasti tepelnej energetiky, ktorú v decembri schválilo mestské zastupiteľstvo, by sa 60 percent súčasnej spotreby plynu na teplo malo nahradiť biomasou. „Podľa memoranda, ktoré mesto podpísalo s firmou BBES, by sa mala diverzifikovať palivová základňa v zdrojoch pre sídliská Radvaň a Fončorda v roku 2010. Sídliská Uhlisko a Sídlisko by mali byť zásobované z firmy Smrečina v roku 2011 a v tom istom roku by sa mal postaviť nový zdroj tepla pre najväčšie sídlisko Sásová, ktorý bude na biomasu,“ uviedla Pastuchová.
Vyšší podiel biomasy pri výrobe tepla sa má dosiahnuť vstupom nových výrobcov na trh s teplom, súčasný dominantný dodávateľ – firma BBES, ktorej akcionárom je mesto, by mala mať naďalej úlohu distribútora a dodávateľa. Riaditeľ BBES Ondrej Borguľa pre agentúru SITA potvrdil, že už rokujú s potenciálnymi výrobcami tepla, pričom v prípade zdroja pre Sásovú sa už pripravuje zmluva.
V súčasnosti je v Banskej Bystrici systém centrálneho zásobovania teplom dominantný, dotýka sa zhruba 62 percent obyvateľov. Vlastníkom a prevádzkovateľom tepelnotechnických zariadení systému centrálneho zásobovania teplom je akciová spoločnosť BBES, v ktorej má mesto 34-percentný podiel. Tá je dodávateľom tepla pre vyše 90 percent subjektov zapojených na centrálne zásobovanie.