BRATISLAVA. Údajný terorista Mustafá Labsí sa zrejme dostane na slobodu, pretože slovenské úrady nestihnú rozhodnúť v stanovenej lehote o jeho žiadosti o azyl. Televízia Joj uviedla, že policajná eskorta už dnes chcela previesť Alžírčana z policajného útvaru v Medveďove do azylového tábora bez stráženia v Humennom. Vraj pre výskyt osýpok v tábore na východe krajiny sa však vrátila späť.
Začiatkom februára uplynie 180-dňová lehota, počas ktorej môže Labsího zadržiavať cudzinecká polícia. O jeho vyhostení i žiadosti o azyl zatiaľ úrady definitívne nerozhodli. "Ak nepríde nejaké iné rozhodnutie niektorého z orgánov Slovenskej republiky, ktoré by mu obmedzilo jeho osobnú slobodu, tak najneskôr toho 3. februára by mal byť prepustený zo zaistenia," povedal dnes ČTK Labsího advokát Martin Škamla. Zadržiavanie Labsího dnes posudzoval Najvyšší súd.
Alžírčan bol na Slovensku rok vo väzbe. Po prepustení z nej ho vlani v lete odviedli do zariadenia cudzineckej polície v Medveďove. Počas polročnej lehoty sa malo rozhodnúť o jeho vyhostení, pretože v krajine je vraj nelegálne.
Riaditeľ cudzineckej polície Tibor Mako pripustil, že Alžírčan sa po prepustení z policajného útvaru pre cudzincov bude môcť po Slovensku voľne pohybovať. Krajský súd v Bratislave mu umožnil, aby zostal na Slovensku, až kým nerozhodne o jeho zamietnutej žiadosti o azyl. "Tým sa znemožnilo akékoľvek jeho vyhostenie," povedal Mako. Súd však nevychádzal len z práva cudzincov na azylové konanie, reagoval jeho hovorca Pavol Adamčiak. "Súd rozhodol aj na základe toho, že Európsky súd pre ľudské práva 13. augusta 2008 vydal predbežné opatrenie, ktorým by navrhovateľ nemal byť vyhostený do Alžírska," povedal Adamčiak.
O vyhostení Labsího, podozrivého z napojenia na teroristickú sieť al-Kajdá, zo Slovenska pritom úrady rozhodli už v roku 2006. Ten však rozhodnutie napadol na súde. Do rodnej krajiny sa nechce vrátiť, keďže ho tam za účasť v teroristickej skupine čaká väzenie a údajne aj mučenie, čo však Alžírsko oficiálne odmietlo.
Alžírčan by podľa svojho advokáta rád zostal na Slovensku, kde má syna a manželku. "Bol by určite rád, ak by mohol, ak nie zostať na Slovensku, tak sa na Slovensko vracať, aby sa mohol so svojím synom stretávať," povedal Škamla. Naopak, podľa Maka Alžírčan na syna neplatil výživné a manželka, ktorá je psychicky chorá, sa chce rozviesť.
Muž tiež má zakázané vkročiť do USA, Kanady a Veľkej Británie, Francúzsko ho odsúdilo na päť rokov za prípravu teroristických útokov. Na Slovensko ho vrátili z Rakúska.
Ak by aj nakoniec skončil v Alžírsku, podľa riaditeľa cudzineckej polície je možné, že mu trest znížia. "V Alžírsku bol odsúdený na doživotie len z toho dôvodu, lebo nebol prítomný na konaní. Bol práve v Európe. A konzulom Alžírskej ambasády vo Viedni mi bolo potvrdené, že po návrate sa zo zákona toto konanie obnoví a hrozí mu trest okolo troch až piatich rokov," tvrdil ČTK Mako.
Šance, že na Slovensku Labsí dostane azyl, sú zrejme nízke. Vlani azyl dostali len dve desiatky z vyše 900 žiadateľov.