Primátor Martina Andrej Hrnčiar predpokladá, že ich manuál na boj proti netransparentnosti
a korupcii sa dostane na celoštátnu úroveň.
MARTIN. Protikorupčný balík opatrení mesta Martin sa dostal do povedomia diplomatických kruhov. Pomoc a podporu ponúkli primátorovi Andrejovi Hrnčiarovi veľvyslanectvá USA, Veľkej Británie a Holandského kráľovstva.
Materiál, ktorý kompletne zmení systém práce a chod magistrátu, bude v apríli schvaľovať mimoriadne zastupiteľstvo, ktorého priamy prenos zabezpečí miestna televízia.
Môže vzniknúť diplomatický tlak, aby sa protikorupčný balík dostal z Martina na celoštátnu úroveň.
Andrej Hrnčiar, primátor Martina
O protikorupčné opatrenia podľa martinského primátora už prejavili záujem aj primátori Liptovského Mikuláša, Ružomberka, Čadce a ďalších miest. „Veľvyslanci projekt sledujú a často ho skloňujú v diplomatických kruhoch. Môže vzniknúť diplomatický tlak, aby sa protikorupčný balík dostal z Martina na celoštátnu úroveň,“ myslí si primátor.
Hrnčiar vyhlásil vojnu korupcii v samospráve pred takmer rokom. Protikorupčný balík si objednal u odborníkov z Transparency International. Hrnčiar hovorí, že opatrenia idú vysoko nad rámec zákona.
Odchádzajúci americký veľvyslanec Vincent Obsitnik označil pred niekoľkými dňami martinský boj s korupciou za revolučný. „To, čo sa udialo v Martine za posledný polrok, je dosť veľkou revolúciou. Je to zmena celkového povedomia a kultúry, aby obyvatelia mohli žiť bez korupcie,“ vyhlásil veľvyslanec.
„Holandské veľvyslanectvo je v styku s podnikateľmi. Niektorí referujú, že nevedia preraziť, a hovoria aj o náznakoch korupcie. Naopak, keď prišli k nám, všetko išlo bez problémov. Holandský CTP Invest, významný európsky developer, bol v Martine spokojný. Nikto od nich nič nechcel a všetko klapalo,“ pripomenul primátor.

Beata
Balogová
