O štrnástich mesiacoch vo funkcii, plynovej kríze a predstavách o nástupcovi SME sa rozprávali s odchádzajúcim americkým veľvyslancom VINCENTOM OBSITNIKOM. Po slovensky i po anglicky.
Prečo odchádzate tak skoro, už v utorok? Veď nový prezident ešte nezložil prísahu.
„Je to tradícia. Keď je zvolený nový prezident, všetci veľvyslanci ponúknu rezignáciu. Kariérni diplomati obyčajne ostanú, politickí väčšinou idú domov, aby nový prezident mohol poslať vlastných. Výnimkou sú tí, ktorí majú deti, ktoré v krajine chodia do školy. Deti v škole nemám, zato mám dvanásť vnúčat, ktorým sa teraz budem venovať."
Aké to bolo byť veľvyslancom v krajine, kde ste sa narodili?
„Bol som tu 14 mesiacov, čo je veľmi krátko. Preto som nerád, že odchádzam. Bolo mi tu veľmi dobre, mám tu veľa priateľov. Štrnásťmesačný pobyt mi však umožnil spoznať Slovensko oveľa bližšie, ako som si dovtedy vedel predstaviť. Bola to veľmi pekná skúsenosť a jediné, čo môžem dodať, je, že tak to v politike chodí."
Ako sa pozeráte na plynovú krízu? Je tu podľa vás priestor na spoluprácu Spojených štátov a Európskej únie?
„Kríza je poľutovaniahodná a mrzí ma, koľko ľudí ostalo bez tepla - najmä deti a starší ľudia. Myslím, že tu zohrá vedúcu úlohu práve Európska únia. Je potrebné vyzvať Ukrajinu a Rusko, aby sa s riešením poponáhľali. Už nejaký čas povzbudzujeme Európu, aby podporila projekt plynovodu Nabucco, ktorý predstavuje nový zdroj dodávok plynu z Azerbajdžanu cez Turecko do Grécka."
Považujete bezvízový styk s USA aj za svoj úspech?
„Keby nebol bezvízový styk, to by bol jednoznačne môj neúspech. Bol to úspech môj, celého veľvyslanectva i úspech Slovenska. Veľmi dobre sa nám spolupracovalo s vašimi ministerstvami."
Čo by ste odkázali veľvyslancovi, ktorý príde po vás?
„Aby sa dobre naučil po slovensky. To je najdôležitejšie. Ktokoľvek príde, bude mať určite dobré vzdelanie či skúsenosti, ale dôležité je ovládať jazyk a poznať dejiny a minulosť. Len tak bude vedieť, prečo má Slovensko takú a takú politiku."
Slovensko ste poznali pred nástupom do funkcie. Čo vás tu napriek tomu prekvapilo?
„Ako veľa musí veľvyslanec pracovať. Je to práca deň aj noc, aj cez víkend. Ale bolo to veľmi príjemné, lebo som cestoval po celom Slovensku. Tiež ma prekvapilo, akú peknú rezidenciu máme v Bratislave. Príjemné bolo, ako ma každý prijal a privítal. Príjemné bolo, keď som zistil, že tu máme nielen jednu vetvu Obsitnikovcov, ale tri. So všetkými som sa stretol v júli."
A čo vás nemilo prekvapilo?
„Že nemáme diaľnicu z Bratislavy do Košíc. Je to už lepšie ako predtým, ale stále to nie je dobré. Najmä preto zaostáva vývoj na východe. S tým sa ešte musíme potrápiť."
Je niečo, čo ste nestihli dokončiť a mohol by to dotiahnuť váš nástupca?
"Nestihol som zabezpečiť jednu investíciu z Ameriky tu na Slovensku. Nebolo na to dosť času. Dúfam, že slovenská vláda udrží takú situáciu, aby investori mali o Slovensko aj naďalej záujem."
Čo chýba slovensko-americkým vzťahom?
„Americké firmy investovali na Slovensku už štyri miliardy dolárov a zamestnávajú asi 50-tisíc ľudí. Možno by mohli aj viac, ale ja by som rád videl aktívnejšie kontakty v kultúrnej oblasti a oblasti vzdelávania. To je pre nás výzva. Ste v Európskej únii, máte Schengen. Je veľmi ľahké pre mladých ľudí cestovať po Európe, ťažšie je vybrať sa do Spojených štátov. Dúfam, že tomu pomôže bezvízový styk."
Je práca veľvyslanca na Slovensku ťažká?
"Nepovedal by som ťažká. Je náročná. Nie je to len práca cez deň medzi deviatou ráno a piatou popoludní, vyžaduje si veľa času a úsilia. Cestovať po krajine, stretávať sa s ľuďmi, zapájať sa do rôznych aktivít, udalostí. Bola to pekná skúsenosť."
Čo budete robiť teraz?
„Venovať sa dvanástim vnúčatám. Okrem toho nemám konkrétny program. Máme dom na Floride a v Georgii, zrejme budeme tráviť čas tam."
Vy ste rodák z východného Slovenska. Plánujete sa ešte na Slovensko vrátiť?
"Samozrejme, že sa vrátim. Zatiaľ neviem presne kedy, ale určite sa vrátim. Doteraz som vždy navštevoval Slovensko každý rok. V októbri bude mať moja teta v Košiciach 90. narodeniny, takže určite prídem na oslavu."
Pred pár dňami ste pomerne ostro kritizovali stav boja proti korupcii na Slovensku...
"Povedal som, že nikto nemá rád korupciu, aj keď ju majú všade. Aj my v Amerike máme korupciu. Videli ste, nedávno guvernér v Illinois mal taký problém. Ale my neustále bojujeme proti korupcii. A to musia robiť aj Slováci. Korupcia je tu totiž stále a my nemôžeme prestať proti nej bojovať."

Beata
Balogová
