BRATISLAVA. Strach z ihiel už nemá byť iba pre deti. Na povinné očkovanie majú pravidelne chodiť aj dospelí.
Imunita Slovákov slabne a lekári tak upravujú systém vakcín. Deti aj naďalej budú očkovať proti tetanu, záškrtu, pneumokokovým ochoreniam, čiernemu kašľu či detskej obrne. Odborníci im teraz pri niektorých chorobách posunuli druhú dávku do vyššieho veku. Dospelým zasa naordinovali preočkovanie proti záškrtu. Pravidelne a do svalu.
Ohrození štyridsiatnici
„Hlavným dôvodom na preočkovávanie dospelých proti záškrtu bola nedostatočná imunita u 45ročných a starších osôb, zistená v celoslovenskom priemere pri poslednom imunologickom prehľade v roku 2002,“ vysvetľuje nové očkovanie dospelých proti záškrtu Jarmila Lančová z odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva.
Doteraz dospelých očkovali iba proti tetanu. Proti obom chorobám by sa mal každý nechať zaočkovať každých pätnásť rokov.
Hoci vyhláška stanovuje očkovanie ako povinné, ľudí do nich nikto nútiť nebude. Na pravidelnosť preočkovania si podľa Lančovej musí každý dohliadať sám.
Termín je možné si overi u praktického lekára. Odborníčka upozorňuje, že pre〜očkovanie netreba podceňovať, lebo tetanus a záškrt môžu aj zabíjať.
Deťom včeličky posúvajú
Viac zmien nastalo pri očkovaní detí. Ministerstvo zdravotníctva napríklad určilo ako povinné očkovanie 11 až 12mesačných detí proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam. Ide o očkovanie proti celému radu ochorení, od ľahkého nachladnutia cez zápal pľúc až po zápal mozgových blán.
U trojročných detí sa ruší druhé očkovanie proti záškrtu, tetanu a čiernemu kašľu. Opakovanú dávku vakcíny im vstreknú ako šesťročným. Predškolákom pribudne aj preočkovanie proti detskej obrne.
Žltačka vypadla
Nie so všetkými zmenami lekári súhlasia. Najviac kritizujú zrušenie vakcinácie 11ročných detí proti žltačke typu B. Vysvetlenie je podľa Lančovej také, že od roku 1998 proti tomuto typu žltačky povinne očkujú už trojmesačné deti. Prvé zaočkované deti podľa tohto systému mali práve minulý rok desať rokov a vakcínu by tak dostali druhýkrát.
Košická gastroentorologička Alena Jancová však oponuje, že nie je isté, či majú desaťročné deti dostatočné protilátky proti tomuto ochoreniu. „Účinnosť očkovania proti hepatitíde B by som radšej skontrolovala,“ hovorí.
Jej slová potvrdzujú napríklad aj epidémie, ktoré sa pravidelne vracajú na košické sídlisko Lunik IX. Deti bez protilátok by podľa Jancovej mali rovno dostať vakcínu aj proti žltačke typu A.
Všetky očkovania označené za povinné podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva Zuzany Čižmárikovej hradia poisťovne.
Choroby, ktoré zastaví vakcína
- Tetanus – spôsobuje kŕče kostrového svalstva.
- Záškrt – prejavuje sa zápalmi slizníc, opuchom až uzavretím prieduchu horných ciest dýchacích.
- Čierny kašeľ – dochádza k prerývanému záchvatu kašľa, ktorý môže až zastaviť dýchanie.
- Pneumokokové ochorenia – nachladnutie, zápal pľúc, infekcia ucha, krvného obehu a zápal mozgových blán.
- Detská obrna – vedie k trvalým ochrnutiam až k smrti.
Zdroj: primar.sme.sk, ockovanie.org

Beata
Balogová
