HZDS naďalej dôveruje svojmu nominantovi na čele NBÚ. Opozícia aj Smer chcú, aby sa jeho minulosťou čo najskôr zaoberal parlament.
BRATISLAVA. Výbor na kontrolu činnosti NBÚ sa zrejme stretne skôr ako o mesiac. Dôvodom sú nové dôkazy o spolupráci riaditeľa úradu Františka Blanárika s Vojenskou kontrarozviedkou (VKR), ktoré včera zverejnil denník SME.
Aj informácie v spise jeho manželky Ivany, ktorý si vyžiadalo SME z Archívu bezpečnostných zložiek v Prahe, totiž potvrdzujú, že VKR považovala Blanárika za dôležitý zdroj v prípade, v ktorom preverovala jeho kolegu Ladislava Bielika.
Dôverník sa v spolupráci osvedčil a do spisu preverovanej osoby Alibista poskytol pravdivé poznatky zásadného významu o utajovanom styku objekta na vízových cudzincov z NSR.
Dôstojník VKR o Blanárikovi
Blanárik ho udal, že v čase, keď spolu slúžili ako profesionálni vojaci v Leviciach, prespali u Bielika manželia zo západného Nemecka. Bielika následne zbavili funkcie a prevelili do Martina.
Pochybnosti
Pôvodne sa mal výbor na kontrolu NBÚ zísť až 12. februára. Jeden z jeho členov Pavol Frešo (SDKÚ) však žiada, aby sa poslanci stretli oveľa skôr. Podobný názor majú aj poslanec Daniel Lipšic (KDH) či vicepremiér Dušan Čaplovič (Smer).
„Riaditeľ NBÚ je významná funkcia, takže verejnosť má právo vedieť, či ide o spoľahlivú a dôveryhodnú osobu,“ tvrdí Lipšic. „Vzhľadom na to, že vznikli isté pochybnosti, mohol byť výbor zvolaný aj skôr,“ myslí si Čaplovič. Za ideálny považuje koniec januára, keď zasadajú aj iné výbory. „Poradím sa s kolegami,“ reagoval šéf výboru Anton Korba (SNS).
Blanárik je šéfom úradu, ktorý udeľuje bezpečnostné previerky. Vedomá spolupráca s komunistickou tajnou službou je prekážkou pri jej získaní.
Lehký: Vedel, s kým hovorí
Zo spisu Ivany Blanárikovej, kandidátky tajnej spolupráce, vyplýva, že VKR hodnotila jej manžela ako úspešného dôverníka, ktorý jej poskytol cenné informácie v konkrétnom prípade, myslí si Miroslav Lehký z českého Ústavu pre štúdium totalitných režimov.
Blanárik bol navyše profesio〜nálny vojak, takže podľa Lehkého si musel byť vedomý, že hovorí s dôstojníkom VKR. „Už ako vojaci základnej služby sme vedeli, kto sú títo ľudia. Väčšinou chodili v cylindroch, poznali sme aj ich krycie mená.“
V roku 1980 absolvoval Blanárik aj školenie v Spravodajskom inštitúte Spravodajskej správy Generálneho štábu, kde sa mal zdokonaliť v práci z oblasti rozviedky aj kontrarozviedky. Šéf NBÚ však tvrdí, že tam robil vrátnika. „Tá škola vychovávala budúcich vojenských spravodajcov. Ak tvrdí, že tam robil vrátnika, vyznieva to nelogicky,“ myslí si Lehký.
Blanárik na nové dôkazy o jeho spolupráci nereagoval. Pred niekoľkými týždňami však vedomú spoluprácu s VKR vylúčil. „Sú tam povymýšľané veci, ktoré nesúhlasia ani časovo, ani administratívne.“ Premiér Fico na otázky, či by nemal Blanárik prísť o previerku a odstúpiť z funkcie, neodpovedal.
HZDS mu dôveruje
Poslanec Frešo pripomína, že opozícia navrhla uznesenie, aby NBÚ prehodnotil Blanárikovu previerku, už začiatkom decembra, keď sa výbor prvýkrát zaoberal jeho minulosťou. „Koalícia nás však z nepochopiteľných dôvodov nepodporila.“ Problém chce preto otvoriť aj na najbližšom rokovaní výboru. „Koalícia by mala prestať rozmýšľať politicky a začala konať, aby nebola narušená dôveryhodnosť NBÚ.“
Vicepremiér Čaplovič je v hodnotení Blanárikovej minulosti opatrnejší. „Sú tu isté konkrétne informácie, ale aj vyjadrenie pána Blanárika, že nešlo o vedomú spoluprácu. Počkám si na zdôvodnenie výboru.“ Blanárikovi dôveruje aj HZDS, ktoré ho do funkcie nominovalo. „Má previerku NATO, čo znamená, že bol preverovaný zo všetkých možných strán. Ak sa vtedy nič nezistilo, tak neviem, čo si mám o tom myslieť,“ povedal poslanec Ján Kovarčík.
Blanárik získal previerku za bývalej vlády. Na jeho spoluprácu s kontrarozviedkou mala NBÚ upozorniť Vojenská spravodajská služba (VSS). Prečo tak neurobila, dodnes nevysvetlila. Ministerstvo obrany, pod ktoré VSS spadá, rovnako ako Blanárik tvrdí, že nešlo o vedomú spoluprácu.

Beata
Balogová
