BRATISLAVA. Ku kritike europarlamentu, ktorý v prijatej deklarácii okrem iného uvádza, aby krajiny vzájomne uznávali zväzky ľudí rovnakého pohlavia, sa po Konzervatívnych demokratoch Slovenska (KDS) dnes pridali aj odporcovia potratov.
Európsky parlament článkom 75 uznesenia o situácii v oblasti základných práv v EÚ v rokoch 2004 až 2008 vyzýva členské štáty únie, ktoré prijali právne predpisy týkajúce sa partnerstiev medzi osobami rovnakého pohlavia, aby uznali ustanovenia prijaté inými členskými štátmi s podobným účinkom. "Europarlament... nekompromisným spôsobom vnucuje nový ideál homosexuálneho manželstva do legislatív členských štátov EÚ," tvrdí v tlačovej správe predseda občianskeho združenia Marek Nikolov.
Europarlament tiež žiada členské štáty, aby definovali hlavné línie vzájomného uznávania platných právnych predpisov medzi členskými štátmi s cieľom zabezpečiť, aby sa právo na voľný pohyb párov rovnakého pohlavia v EÚ uplatňovalo za rovnakých podmienok ako v prípade heterosexuálnych párov.
Uzatváranie homosexuálnych sobášov nemá byť povolené podľa KDS. Prichádza preto s návrhom ústavného zákona o ochrane manželstva, ktorým chcú zadefinovať, že manželstvo je zväzok ženy a muža. Iniciatíva Inakosť to považuje za "snahu niektorých politikov a politických strán o zviditeľnenie sa pomocou homosexuálov." Na Slovensku podľa nej nie je spochybňované manželstvo ako zväzok muža a ženy. "Nie je tomu tak ani v návrhu na zavedenie inštitútu životného partnerstva dvoch osôb rovnakého pohlavia," povedal člen správnej rady Ivo Slávka.
Rezolúciu predložil do europarlamentu taliansky politik Giusto Catania. „Hoci... má odporúčací charakter, vytvára veľký tlak na tie členské štáty, ktoré sa bránia homosexuálne manželstvá legalizovať a tým ich postaviť na úroveň prirodzeného manželstva muža a ženy," uviedol Marcel Podolinský, podpredseda občianskeho združenia Pastor bonus. Inakosť je naopak presvedčená, že aj na Slovensku bude raz takýto zákon prijatý.
Zo slovenských europoslancov za rezolúciu hlasovali Irena Belohorská, Sergej Kozlík, Peter Baco (ĽS-HZDS), Edit Bauer a Árpád Duka-Zólyomi (SMK) a Vladimír Maňka (SMER). Proti boli Peter Štastný, Zita Pleštinská, Milan Gaľa (SDKÚ), Miroslav Mikolášik a Ján Hudacký (KDH). Monika Beňová (SMER) a Anna Záborská (KDH) neboli na prezenčnej listine zapísané.
V týchto krokoch europarlamentu je dôležité vnímať potrebu, aby členské štáty mali autonómiu v rozhodovaní o morálnych a etických otázkach, povedal v reakcii na prijatie rezolúcie hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik.
Rímskokatolícka cirkev pevne zastáva názor, že homosexualita sa nesmie považovať za zločin. V decembri to povedal hovorca Vatikánu Federico Lombardi. Iniciatívy snažiace sa "klásť všetky podoby sexuálnej orientácie na rovnakú úroveň" sú však nesprávne. Cirkev podľa neho podporuje zastavenie kriminalizácie homosexuality. Dodal však, že sa stavia proti uznaniu "rovnakých práv," napríklad na manželstvo. Podľa katolíckej náuky iba zväzku medzi mužom a ženou môže byť takéto právo udelené.