BRATISLAVA. "Viac ako 900 civilistov, z toho 200 detí padlo doteraz za obeť v konflikte v pásme Gazy.
Keďže tieto čísla sa neustále zvyšujú, AI urgentne vyzýva Bezpečnostnú Radu OSN na zavedenie zbrojného embarga pre všetky strany konfliktu, aby sa zabránilo ďalšiemu krviprelievaniu," uviedla v stanovisku za AI Slovensko Lívia Tóthová.
Podľa informácií AI od roku 2001 okrem USA dodávalo do Izraela zbrane ďalších 17 štátov, medzi ktoré patrí i Slovensko, Česká republika, Maďarsko či Rakúsko. AI má informácie o tom, že USA schválili 31. decembra minulého roku vyslanie 325 kontajnerov plných munície.
Urobili tak len štyri dni potom, ako Izrael začal útok v pásme Gazy. Munícia mala podľa aktivistov obsahovať biely fosfor, ktorý spôsobuje popáleniny a je pre civilistov mimoriadne nebezpečný, hlavne v husto obývaných oblastiach. "Embargo by mohlo byť podľa AI signálom pre Izrael a palestínsku skupinu Hamás o odhodlaní BR OSN presadiť na konfliktnom území medzinárodné právo," skonštatovala Tóthová.
USA posielajú Izraelu fosforovú muníciu
Výzvy AI prichádzajú v čase, keď USA posielajú do Izraela ďalšiu muníciu. "Posledná vec, ktorú potrebujeme, je viac munície a zbraní v regióne. Pásmo Gazy je zaplavené zbraňami, ktoré sa používajú v rozpore s medzinárodným právom a majú devastujúci účinok na civilistov," povedal Malcom Smart z Amnesty International.
Podľa informácií AI Pentagón schválil vyslanie ďalších 325 kontajnerov plných munície. Urobil tak 31. decembra 2008, len štyri dni po tom, čo Izrael začal útok v pásme Gazy. Munícia mala podľa informácií AI obsahovať fosfor, ktorý spôsobuje popáleniny a je pre civilistov mimoriadne nebezpečný hlavne v husto obývaných oblastiach.
Len nedávno Agentúra Organizácie Spojených národov pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA) zaznamenala útok na jedno zo svojich stanovíšť, čoho výsledkom boli traja ranení a zhorela časť humanitárneho materiálu. UNWRA uviedla, že rakety obsahovali biely fosfor.
"Medzinárodné právo zakazuje útoky proti personálu, zariadeniam, materiálu či vozidlám patriacim humanitárnej pomoci," povedal Smart. "Cielené útoky na jednotky humanitárnej pomoci či jej personál môžu byť klasifikované ako vojnový zločin," dodal.