BRATISLAVA. Zákaz reklamy na alkohol na miestach, kde sa bežne pohybujú deti a mládež, je hlavným cieľom novely zákona o reklame, ktorú na najbližšiu februárovú schôdzu Národnej rady SR predložili poslanci opozičnej SDKÚ-DS Tomáš Galbavý a Stanislav Janiš. Podľa zákonodarcov sú takými miestami najmä ulice a kiná.
"Navrhujeme zákaz takejto reklamy na veľkoplošných tabuliach, na pouličných reklamných stĺpoch, na pohyblivých reklamných pútačoch, na vozidlách verejnej dopravy, na zastávkach verejnej dopravy a na podobných miestach," informujú v dôvodovej správe s tým, že zákon sa nebude týkať reklamy na pivo. Dôvodom je podľa nich skutočnosť, že pivo sa vyrába v niekoľkých stupňoch obsahu alkoholu, dokonca je aj pivo úplne bez alkoholu. "Navyše ide o doslova ľudový nápoj, takže zákaz jeho reklamy nepovažujeme za možný a ani vhodný," vyhlasujú. Povolená by mala byť podľa opozičných poslancov len reklama na miestach, kde sa predávajú alkoholické nápoje.
Podľa prieskumov má reklama najväčší vplyv práve na deti
Členovia NR SR pripomínajú, že alkoholizmus sa stáva stále naliehavejším problémom. "Dalo by sa povedať, že na Slovensku je alkohol najrozšírenejšou drogou, pričom spôsobuje poznané i nepoznané sociálne, zdravotné, ekonomické a psychologické dopady nielen na samotného užívateľa, ale na najbližšie okolie. Často je napríklad jeho sprievodným znakom kriminalita," uvádzajú.
Opierajúc sa o výsledky prieskumov Janiš a Galbavý tvrdia, že reklama má najväčší vplyv práve na deti a mladých ľudí. "Podľa niektorých prieskumov školáci, ktorí sú vystavení reklamám na alkoholické nápoje, pijú o 50 percent častejšie ako ich vrstovníci, ktorí sa s takouto reklamou nestretávajú. Pre deti a mládež je pritom alkohol osobitne nebezpečný, pretože postihuje ich ešte sa vyvíjajúci mozog," deklarujú poslanci.
V súčasnosti je otázka reklamy na alkohol upravená v dvoch normách v zákone o reklame a v zákone o vysielaní a retransmisii. Zákon o reklame však nerozlišuje medzi jednotlivými druhmi alkoholických nápojov, stanovuje len niektoré pravidlá reklamy na alkoholické nápoje. Reklama napríklad nesmie dávať do súvislosti spotrebu alkoholu s priaznivým účinkom na telesnú alebo duševnú výkonnosť, nesmie tvrdiť, že alkohol má liečivé vlastnosti, povzbudzujúci alebo naopak upokojujúci účinok, prípadne že pomáha riešiť osobné problémy. Zároveň sa reklama nesmie zameriavať na maloleté osoby.
Ďalšie obmedzenia prináša zákon o vysielaní a retransmisii. Podľa neho sa nesmie vysielať reklama na alkohol v čase medzi 6. a 22. hodinou, výnimka je povolená len v prípade piva.
V prípade, že sa opozičným poslancom návrh novely zákona o reklame podarí presadiť na pôde parlamentu v navrhovanej podobe, účinnosť nadobudne 1. júna 2009.