SME
Štvrtok, 9. december, 2021 | Meniny má IzabelaKrížovkyKrížovky

Ľudia, ktorí vychovávajú rysy

„Silvestra budem tráviť s rysmi," odkázal Tomáš Hulík na známej komunitnej internetovej stránke, a to bol jasný impulz zdvihnúť telefón, zavolať mu, a ohlásiť sa na návštevu.

Tomáš Hulík so zvieracou hviezdou svojho nového filmu.Tomáš Hulík so zvieracou hviezdou svojho nového filmu. (Zdroj: Tomáš Hulík)

Tomáša Hulíka sme vo Víkende mali takto pred rokom. Hovoril o svojich skúsenostiach s bobrami, ako jeden z mála ľudí vôbec si získal dôveru bobrej rodinky a nakrútil medzinárodne uznávané dokumenty. Medzitým urobili s Pavlom Barabášom film Vysoké Tatry - divočina zamrznutá v čase. Bol čas na ďalší projekt.

Skok - pár dní a pár stovák kilometrov. Vezieme sa v požičanom land roveri s logom Návrat rysov prekrásnou zasneženou dlhou dolinou vo Veľkej Fatre. „Minulý rok našli na Orave pri vypaľovaní haluziny dve troj-štvortýždňové rysíčatá," hovorí Tomáš.

"A všetko bolo jasné. Už dávnejšie som mal v hlave projekt filmu o návrate rysov na slobodu. Môjmu priateľovi, strážcovi Národného parku Malá Fatra a znalcovi divých zvierat Milošovi Majdovi sa už podarilo vychovať rysa - Mikiho, pochádzajúceho z bojnickej zoo - od mláďatka a vrátiť ho do voľnej prírody. Tak som to chcel zopakovať s tým, že budem o návrate nakrúcať film a zároveň to bude dôležité aj z hľadiska prírodovedy, lebo rys je veľmi plaché, uzavreté a tajuplné zviera a veľa toho o ňom nevieme."

rys3.jpg

Na jar, keď sa sneh roztopí, pôjdu už po svojom.

Miestnosť pre zvieratá

Je večer, parkujeme na prístupovej cestičke k chate. Sme v divočine, nie je tu mobilný signál ani internet. Len dva mladé rysy - Muro a Líza, pes a minimálne jeden človek. Tomáš sa strieda s Milošom Majdom a jeho ženou. Nikdy neodídu na dlhšie.

„Nie je to ani tak pre rysy samotné, ako pre ľudí. Nie všetkým sa páči prítomnosť rysov a niektorí sa nejako dozvedeli, kde sme a chcú sa chodiť pozerať, ale toto nie je zoo," hovorí Tomáš. Prekračujeme elektrické oplotenie a vchádzame do idylickej chalupy, kde už končia „službu" Miloš Majda a jeho žena. Oheň praská, a to, že nie sme v minulosti, naznačuje iba Tomášov notebook a filmovacia technika.

Z predsiene vedie troje dverí. Do kuchyne, obývačky a miestnosti rysov. Tie v noci spia vnútri a cez deň chodia cez okno do klietky, odkiaľ ich pravidelne vypúšťajú, aby sa prebehli a niečo naučili. Dôležitý účastník projektu je mladá fenka - nemecká ovčiačka a možno aj trochu vlčica Lila, ktorú Miloš zachránil pred utratením v psom útulku.

„Ako sme spoznávali mláďatá, začali sme ich odlišovať. Neuveriteľné je desivé pišťanie, je to ako nejaký lesný duch, počuli sme ich doďaleka."

Tomáš Hulík, filmár a dokumentarista

„Najprv som ju nechcel, myslel som si, že spôsobí komplikácie, ale priznávam, že som sa mýlil," hovorí Tomáš. „Fantasticky sa vie s rysmi zahrať, a keď sa zatárali, tak ich vždy našla. Sú kamaráti. Rys už v tomto veku vie vytasiť trojcentimetrové pazúry ostré ako nôž. Pes by nemal šancu. Ale aj keď sa niekedy naháňajú úplne bláznivo, pazúry na Lilu ešte nikdy nepoužili," podotýka Hulík.

mladata.jpg

Muro a Líza.

Neblahý osud

Muro a Líza nie sú tie rysie siroty, ktoré našli v lese. Tieto rysiatka museli ísť podľa zákona do karantény v bojnickej zoologickej záhrade. „Tam mali neblahý osud. Jedno uhynulo, druhé má vážne zdravotné problémy, ktoré by mu nedovolili prežiť v prírode. Projekt bol však rozbehnutý a rozhodli sme sa, že rysie mláďatá zoženieme.

Nakoniec boli veľmi ústretoví v ostravskej zoo, kde nám rysy dali. Poznajú nás, s Milošom spolupracovali na projekte s orlami, mňa poznajú zasa cez filmy, a tak mali k nám dôveru. A pritom sa mohlo a môže naozaj stať všeličo," prízvukuje Hulík a dodáva, že aj riaditeľ ostravskej zoo povedal, že je to vždy lepšie, ako keby mali rysy ostať v zajatí.

Náhradní oteckovia

Malé rysy najprv žili u Miloša Majdu v byte, potom im Národný park Veľká Fatra poskytol chatu. Miloš a Tomáš sa stali rysími rodičmi. Okrem kŕmenia ich musia naučiť aj loviť a osvojiť si vlastne všetky zručnosti potrebné na to, aby prežili a zvládli aj stretnutie s divo žijúcimi rysmi - tie už dokončia započatú výchovu, aj keď to mladých bude asi stáť nejaké jazvy.

Muro a Líza nie sú žiadni maznáčikovia. Tomáš má pred nimi rešpekt, Miloš, s ktorým predsa len vyrastali tesnejšie, si ich dovolí aj pohladkať, ale opatrne. Raz ho Muro sekol pazúrom do stehna tak, že mu vystrekla krv prúdom.

res.jpg

Miloš Majda vypúšta rysy von oknom.

To však bola výnimka. Muro a Líza sa k človeku správajú pragmaticky mierumilovne. Neprejavujú nepriateľstvo, niekedy v ľudskej spoločnosti ožijú, to znamená, že im je príjemná. „Akceptujú nás, komunikujú s nami, a to je asi tak všetko," hovorí Tomáš Hulík. K sebe navzájom sa správajú nesmierne nežne. Rysy v mladom veku potrebujú spoločnosť, neskôr, keď sa stanú individualistami, sa už vzťahy so súrodencami končia.

Malé rysy vydávajú množstvo rozličných zvukov. „Ako sme spoznávali mláďatá, začali sme ich odlišovať. Neuveriteľné je desivé pišťanie, je to ako nejaký lesný duch, počuli sme ich doďaleka. Nedávno sme boli s Murom vonku a Líza sa začala prvýkrát ozývať ako dospelý rys."

Tomáš vpúšťa súrodencov do drevenice. Normálne sú vraj divoké a veselé, teraz vidia cudzieho človeka, tak prejavujú zvedavosť. Tomáš im zatiaľ ustieľa na stole, spávali tam, ale zhodili si koberec. Onedlho sa už ukladajú spať, nežne sa túliac k sebe.

Naháňačka

Ráno je pre Bratislavčana viac než svieže, ale Tomáš sa len smeje - vraj je teplo - mínus štrnásť. Z veľkého mrazáku vyberá kurčatá. „Tieto som kúpil v akcii, boli určené pre ľudí, ale už podľa farby ich môžu jesť jedine zvieratá, aj to nie všetky, ale rys to hádam ešte zvládne."

Lila behá okolo klietky a rysy sa ju snažia cez pletivo capkať. Onedlho prichádza čas na rozcvičku. Rysy vypúšťajú po jednom, aby sa lepšie kontrolovali, ale Muro ani Líza dnes nejavia záujem ujsť. Naháňajú sa s Lilou tak zápalisto a je jasné, aká je táto hra prípravou na život. V prírode nemá zviera do desiatich metrov pred rysom žiadnu šancu a je ľahké domyslieť si, prečo. Sú nielen neskutočne rýchle, ale aj dôvtipné. Keď Lila berie zákrutu oblúčikom, rysy si oblúk skrátia priamkou. Rysy sa skvele kryjú za terénne nerovnosti, toto umenie vie lepšie Líza ako Muro. Skryje sa za klátom a občas len spoza jedného alebo druhého konca nenápadne vykukne kúsok hlavy. Rysy totiž vo voľnej prírode na korisť striehnu. Preto majú aj kvalitný maskáč - už z krátkej vzdialenosti splývajú s terénom.

hra.jpg

Hra

Dovidenia

Keď sa roztopí sneh, príde čas, keď rysy vypustia úplne navoľno. Najprv sa budú vracať každý večer, potom raz za dva-tri dni, raz za týždeň. „A jedného pekného dňa neprídu vôbec - a to bude najlepšie. Poloha bude kontrolovaná satelitnými vysielačkami, takže v každom okamihu budeme vedieť, kde sú. A aby to bolo zaujímavejšie z prírodovedného hľadiska, pokúsime sa odchytiť dva divo žijúce rysy, dáme im tiež vysielačky a budeme sledovať ich vzájomné pohyby," vysvetľuje Hulík.

Muro a Líza budú mať čo robiť. Rysy sú samotári a teritoriálne zvieratá, takže keď si budú určovať teritórium, určite prídu do konfliktu s divo žijúcimi rysmi. „Je tu jeden paradox," hovorí Tomáš. „Napriek tomu, že chceme vrátiť rysy do divej prírody, potrebujeme aj to, aby sa čo najčastejšie vracali v období, keď aj v prírode žijú s matkou, potom nech idú kade ľahšie. Takto ich budeme môcť dobre odsledovať. „Nebude vám ľúto? pýtam sa. „Jasné, že bude. Ale takto to má byť."

Kapacita

Keď Tomáš Hulík pracoval s bobrami, stal sa rýchlo európskou kapacitou, pretože robil niečo ojedinelé. S rysmi to smeruje k takému istému výsledku. „V Rusku je jeden človek, ktorý vracia rysy do živej prírody, ale to je asi všetko. Dosť ľudí chovalo jedného rysa, viem aj o jednom, čo mal dvoch, ale nebolo to s úmyslom vypustiť ich do prírody," hovorí mi cestou k vlakovej stanici Tomáš.

Bavíme sa aj o prípade, keď poľovník v objekte závodu v Bolešove bezcitne a bez povolenia zastrelil rysa - celoročne chránené zviera - ktorý sa tam zatúlal a vystrašene vyliezol na vysokozdvižný vozík. Po tom, čo som spoznal Lízu a Mura, sa mi to zdá ešte viac hyenistické. Dúfajme, že deckám sa bude dariť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 2. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 4. Najdôveryhodnejší na Slovensku! Päťnásobný úspech pre Tesco
 5. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 6. Uhlíková stopa výrobku? Vyžiada si ju zákazník aj regulátor
 7. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 8. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 9. Panta Rhei má najväčšie zásoby, Vianoce bez knihy nehrozia
 10. Developer predstavuje víziu zelenej Petržalky bez áut
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Dôchodkovým fondom UNIQA sa výborne darí aj napriek pandémii
 3. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 4. Developer predstavuje víziu zelenej Petržalky bez áut
 5. Panta Rhei má najväčšie zásoby, Vianoce bez knihy nehrozia
 6. Zapojte sa do vianočnej súťaže o luxusné ceny
 7. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Zabúdať na transferovú dokumentáciu sa firmám nevypláca
 10. Slávnostné vianočné outfity pre celú rodinu
 1. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 11 400
 2. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 11 134
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 433
 4. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 6 480
 5. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu 5 586
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 364
 7. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 372
 8. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 3 641
 9. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu? 2 935
 10. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom 2 153
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

Matovič stále neukázal pravidlá odmeňovania na papieri.


13 h
Patrik Tkáč na snímke z roku 2008.

Finančníkovi sa vyhýbajú kauzy.


17 h
Bratislava očakáva výrazné sneženie.

S problémami treba počítať najmä na západe Slovenska.


a 1 ďalší 3 h
Ľudia, ktorí sa vzdajú cigariet, bojujú so závislosťou ale aj samotou.

Myši vystavené dymu z cigariet priberali.


15 h

Neprehliadnite tiež

Podcast Ľudskosť s Barborou Marekovou.

Introverzia má mnoho výhod.


a 1 ďalší 23m
Prezidentka Zuzana Čaputová.

Cieľom prezidentky je poukázať na fungovanie sociálnych sietí a dôsledkoch zlého výberu informácií.


SITA 31m
Dve jelenice aj s jelenčaťom chytili v Tatranskej Lomnici a jednu neďaleko bytovky v Hornom Smokovci.

Lesníci apelujú, aby zver nik nekŕmil.


SITA 55m
Skryť Zatvoriť reklamu