BRATISLAVA. Bývanie na niektorých vysokoškolských internátoch na prelome rokov zdraželo aj o štvrtinu, ich šéfovia argumentujú vyššími nákladmi na energie a ďalšie vstupy. Zdraženie poplatkov vraj nesúviselo so zavedením eura od januára tohto roku. Niektorí riaditelia študentských domovov nevylučujú, že poplatky za bývanie budú v nasledujúcom akademickom roku rásť. Vyplýva to z ankety ČTK medzi riaditeľmi internátov.
"K úprave cien prišlo po troch rokoch na základe energií, ktoré sme museli zvyšovať," povedal ČTK riaditeľ jedného z najväčších internátov poskytujúcich ubytovanie pre vysokoškolákov v strednej Európe Róbert Gula. V Študentskom domove Ľudovíta Štúra, ktorý má kapacitu viac ako 6000 lôžok, sa od januára tohto roka zvýšili ceny bytného v priemere o desať percent na 39,83 eura (1200 Sk) až 69,71 eura (2100 Sk) mesačne v závislosti od kvality izby.
Študenti Prešovskej univerzity zaplatia za posteľ mesačne od 37 eur (1115 Sk) v štvorlôžkovej izbe do 47 eur (1416 Sk) v trojlôžkovej izbe, čo je o necelú štvrtinu viac. "Bolo to v nadväznosti na vývoj cien energií a ostatných nákladových položiek, keďže od roku 2006 sme ceny neupravovali," povedal riaditeľ Ústrednej správy študentských domovov a jedální Prešovskej univerzity Ivan Benko.
Naopak, rovnako ako v minulom semestri stojí internát poslucháčov Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach, Žilinskej univerzity či Ekonomickej univerzity v Bratislave. Bytné však pravdepodobne zvýšia od budúceho akademického roka na žilinských internátoch Veľký diel, podľa riaditeľky Štefánie Kadorovej však pôjde o mierny nárast. Ak bude mrazivé počasie trvať dlhšie a náklady na energie budú rásť, zdražieť môže aj bývanie na ďalších internátoch. "Zatiaľ však o tom neuvažuje, všetko závisí od cien vstupov," tvrdil riaditeľ internátov UPJŠ Maroš Sabo.
Šancu získať lacnejšie ubytovanie na internáte majú študenti, ktorí pre nedostatok miesta bývajú na privátoch. "Miesta sa uvoľňujú, presné čísla budeme mať na prelome januára a februára," uviedol Gula. Uvoľniť by sa podľa neho mohlo na základe skúseností z minulého roku približne sto až 150 miest. Podobná situácia panuje aj na internátoch v Banskej Bystrici, Prešove či Košiciach. "Voľné miesta máme po študentoch, ktorí odchádzajú do zahraničia, niektorí sa učia doma na štátnice, iní predčasne ukončili štúdium," informoval Benko.
Verejné vysoké školy spravovali v decembri 2007 76 internátov, na ktorých bolo celkovo ubytovaných 45.456 študentov a 54 manželských párov. Nevybavených žiadostí o ubytovanie zostalo 11.357. Priemerné výdavky študentov, ktorí bývali mimo domácnosti rodičov alebo príbuzných, boli podľa Ústavu informácií a prognóz školstva v bežnom mesiaci semestra roku 2007 195,81 eura (5899 Sk).
sjk fab