BRATISLAVA. Občania SR, ktorí prejavili záujem uchádzať sa o post prezidenta SR, sa s podaním prihlášky do rúk predsedu parlamentu Pavla Pašku neponáhľajú. Až po splnení všetkých zákonných náležitostí by sa z uchádzačov o najvyššiu politickú funkciu stali oficiálni kandidáti na post hlavy štátu.
Paška vyhlásil termín volieb 8. januára, návrhy na kandidatúru tak musia byť na základe 21-dňovej lehoty odovzdané do 29. januára. Prvé kolo volieb bude 21. marca, prípadné druhé kolo 4. apríla. Hovorca šéfa NR SR Jozef Plško pre TASR potvrdil, že prvý muž parlamentu zatiaľ žiadny návrh nedostal. "Odovzdanie prihlášky zatiaľ avizoval len úradujúci prezident Ivan Gašparovič, urobiť by tak mal na budúci týždeň," informoval Plško.
Podľa zákona o spôsobe voľby prezidenta SR musí návrh na kandidáta na funkciu hlavy štátu obsahovať meno, priezvisko a akademický titul, vek, rodné číslo, povolanie, adresu trvalého pobytu a vyhlásenie o tom, že súhlasí so svojou kandidatúrou a že spĺňa podmienky na zvolenie za prezidenta.
Občiansky uchádzač odovzdáva na kontrolu aj hárok s minimálne 15.000 podpismi občanov, politický nominant aspoň 15 podpisov poslancov parlamentu. Predseda NR SR následne do siedmich dní od doručenia návrhu preskúma, či obsahuje zákonom stanovené údaje. Oznámenie o prijatí alebo o odmietnutí návrhu šéf parlamentu doručí kandidátom do 24 hodín. Proti odmietnutiu sa môže uchádzač do troch dní obrátiť na Najvyšší súd SR.
Zákon zároveň hovorí, že kampaň sa začína 15 dní a končí 48 hodín pred začiatkom voľby prezidenta SR. Rozumie sa ňou činnosť kandidátov, politických strán a hnutí, prípadne ďalších subjektov v prospech voľby uchádzača vrátane inzercie alebo reklamy napríklad v rozhlasovom a televíznom vysielaní.
Ambíciu získať najvyšší štátnicky post ohlásila poslankyňa SDKÚ-DS a opozičná nominantka Iveta Radičová, nezávislý poslanec NR SR František Mikloško (bývalý člen KDH, dnes člen KDS), bývalá poslankyňa parlamentu a predsedníčka Slobodného fóra Zuzana Martináková. Kandidovať bude aj exminister obrany a dnes líder Misie 21 Ivan Šimko, šéf KSS Milan Sidor, bývalá členka KSS Dagmar Bollová, nezávislý Július Kubík, vedec Milan Melník, za ktorým stojí ĽS-HZDS a šéf Slovenskej národnej jednoty Stanislav Pánis.
V prieskumoch verejnej mienky jednoznačne vedie súčasný prezident Ivan Gašparovič (oficiálne ho podporuje Smer-SD, SNS a mimoparlamentné HZD). Druhým favoritom na postup do prípadného druhého kola je Iveta Radičová.