KĽAK, OSTRÝ GRÚŇ. Takmer 200 ľudí sa dnes zúčastnilo na pietnej spomienke na 146 civilistov, ktorých v obci Kľak a Ostrý Grúň v okrese Žarnovica zavraždili pred 64 rokmi fašistické oddiely a členovia protipartizánskej jednotky Edelweiss.
Podľa starostu Ostrého Grúňa Jána Repiského okrem niektorých poslancov Národnej rady SR prišli položiť vence k pamätníkom obetí v oboch obciach aj zástupcovia českého mestečka Napajedla, ktoré tesne po masakre 21. januára 1945 poskytlo dedinčanom ako prvé finančnú a materiálnu pomoc.
Fašisti spolu so slovenskými prisluhovačmi vypálili pred 64 rokmi podstatnú časť domov v Kľaku a v Ostrom Grúni. Obyvateľov vinili zo spolupráce s partizánmi. Z horiacich domov a spod postrieľaných ľudí sa podarilo uniknúť deviatim ľudom. Z nich dnes žije už len 75-ročná Anna Nováková, ktorá mala v čase masakry 11 rokov.
Presne pred piatimi rokmi, 16. januára 2004, zatkli v Mníchove bývalého veliteľa špeciálnej protipartizánskej jednotky Edelweiss Ladislava Nižňanského pre podozrenie z účasti na vraždách z konca druhej svetovej vojny, medzi nimi aj v Ostrom Grúni a Kľaku. Za tieto zločiny ho Krajský súd v Banskej Bystrici odsúdil ešte v roku 1962 v neprítomnosti na trest smrti.
Nižnanský, ktorý vyše 30 rokov žil nenápadným životom so svojou manželkou na predmestí Mníchova, pred súdom priznal, že bol členom Edelweiss, pretože keby sa k jednotke nebol nepridal, tak by ho Nemci po zadržaní poslali do koncentračného tábora.
Podľa vlastných slov na súde nikdy nepodporoval ciele nacistov. Napriek 60 rokom, ktoré uplynuli od udalostí, sa našlo 24 svedkov, ktorí masakru prežili a mienili svedčiť proti vodcovi jednotky známej podľa žalobcov "osobitnou zradnosťou a brutalitou".
V záverečnej reči, ktorú prokurátor Kuchenbauer predniesol v novembri 2005, žiadal pre Nižňanského maximálny trest - doživotie. Podľa prokurátora Kuchenbauera dal bývalý veliteľ Edelweissu príkaz na zavraždenie 164 civilistov v troch slovenských dedinách začiatkom roku 1945. Kuchenbauer v záverečnej reči ďalej upozornil, že Nižňanský vydal príkaz, že zo slovenských dedín nesmie nikto uniknúť živý, že za svoju činnosť dostal nacistické vyznamenanie Železný kríž prvej triedy. "To predsa nedostanete len tak pre nič za nič," povedal.
Dňa 19. decembra 2005 mníchovský Krajinský súd po 15 mesiacoch pojednávaní vtedy 88-ročného Ladislava Nižňanského zbavil viny. Krajský súd v Banskej Bystrici zmenil 31. októbra 2006 rozsudok pre Nižňanského z trestu smrti, na ktorý ho v neprítomnosti odsúdili v roku 1962, na doživotie.