BRATISLAVA. Členské štáty, ktoré diskriminujú páry pre ich sexuálnu orientáciu, by s tým mali prestať. Zmeniť zákony ich vyzval Európsky parlament.
V stredu za uznesenie hlasovali aj Vladimír Maňka zo Smeru, Sergej Kozlík, Peter Baco a Irena Belohorská z HZDS a za SMK Edit Bauer s Árpádom Duka-Zólyomim.
HZDS: Boli tam aj iné veci
„Toto nie je naša agenda. Spomínané uznesenie je oveľa širšie, a že zahŕňa aj túto výzvu, to je druhá vec. Pre nás to nebolo prioritné," povedal za poslancov HZDS Kozlík. Potvrdil, že výzva Slovensko nijako nezaväzuje. Podľa Maňku je však dôležité, že otvorí diskusiu o tomto probléme.
Predseda občianskeho združenia Pastor bonus Marek Nikolov napriek tomu tvrdí, že „Európsky parlament hrubo porušil svoje kompetencie a nekompromisným spôsobom vnucuje nový ideál homosexuálneho manželstva do legislatív členských štátov". Uznal, že ide iba o odporúčanie, podľa neho sa ním však vytvára veľký tlak na štáty, ktoré zväzky párov rovnakého pohlavia odmietajú.
Rodinné právo sa nezmení
Edit Bauer hovorí, že uznesenie nie je zásahom do rodinného práva, ktorého úprava je v právomoci členských štátov.
„Nejde o to, aby sa zasahovalo do rodinného práva, ale aby štáty odstránili diskriminačné prvky zo svojej legislatívy," hovorí. Slovensko by podľa nej malo napríklad upraviť, aby partneri rovnakého pohlavia mali nárok po sebe dediť či opatrovať chorého partnera.
Inštitút životného partnerstva dvoch osôb rovnakého pohlavia, ktorý sa snažia presadiť do nášho práva mimovládne organizácie obhajujúce práva gejov a lesbičiek, by problém riešil. Predseda združenia Inakosť Július Kolenič hovorí, že inštitút navrhli aj do nového Občianskeho zákonníka. „Zákon má odstrániť diskrimináciu párov rovnakého pohlavia na základe ich sexuálnej orientácie a umožniť im naplniť základné ľudské právo - prežiť svoj život dôstojne a plnohodnotne."
Vláda má iné plány
Ministerstvo spravodlivosti s inštitútom nepočíta. Požiadavku združení nezapracovalo do návrhu, lebo nie je v legislatívnom pláne úloh vlády a ani v jej programe. „Najskôr by bola potrebná široká občianska a odborná diskusia," povedal hovorca ministerstva Michal Jurči.
Na výzvu europarlamentu zareagovali aj poslanci KDS na čele s Vladimírom Palkom. Navrhujú ústavný zákon o ochrane manželstva. Chcú, aby Slovensko uznalo len „rodinu ako prirodzené, štát predchádzajúce spoločenstvo, založené na manželskom zväzku muža a ženy".
Palko tvrdí, že v Európe sa šíri homoideológia. Navrhol preto paragraf, že „Slovenská republika neuznáva zväzky medzi osobami rovnakého pohlavia napodobňujúce manželstvo".
EP vyzýva členské štáty, aby prijali kroky na odstránenie diskriminácie, ktorej sú vystavené páry na základe sexuálnej orientácie.
Uznesenie Európskeho parlamentu
Registrované partnerstvo nie je predmetom programového vyhlásenia vlády. Najskôr by bola potrebná široká občianska a odborná diskusia.
Michal Jurči, hovorca ministerstva spravodlivosti

Beata
Balogová
