BRATISLAVA. Slovensko by čoskoro mohlo mať novú počítačovú sieť na prenos tajných informácií za asi 40 miliónov eur (1,2 miliardy korún). Kto dostane zákazku a koľko za sieť nakoniec štát zaplatí, sa nemusíme dozvedieť. Nákupy, ktoré podliehajú utajeniu, nespadajú pod zákon o verejnom obstarávaní. Zákazka tak môže byť zadaná priamo, bez konkurenčnej súťaže, ktorá by cenu mohla stiahnuť nadol. Nikto sa ani nemusí dozvedieť, kto nakoniec sieť Slovensku dodá.
Denník SME zistil, že Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) dal zákazku za asi 330-tisíc eur (10 milión korún) na prípravu projektu pre spomínanú sieť spoločnosti Vizada Networks, s.r.o. Zmluvu podpísali 24. júna minulého roku. NBÚ chcela pokračovať s budovaním celej siete, ale vlani vláda neodsúhlasila v rozpočte finančné prostriedky na jej vybudovanie.
Riaditeľ NBÚ František Blanárik (nominant HZDS) to odôvodnil svetovou finančnou krízou. Nevylúčil, že ak by sa peniaze našli, spoločnosť Vizada by mohla dostať celú zákazku, vzhľadom na to, že pripravovala projekt. „Je to logické uvažovanie," povedal.
Kto je za Vizadou
Vizada je názov premenovanej spoločnosti Telenor Slovakia. Do augusta 2006 bol jej riaditeľom súčasný minister financií Ján Počiatek (Smer). Hovorca ministra financií odmieta, že by Počiatek akokoľvek ovplyvnil, že projekt na sieť robila Vizada.. „Minister nikdy nepôsobil v spoločnosti Vizada Networks, ale bol zamestnancom firmy Telenor Slovakia."
Pre spoločnosť Vizada, a aj v minulosti pre Telenor, pracuje advokátska kancelária Majeriková, Koštial, Turčan & Partners. Súčasný minister vnútra Róbert Kaliňák (Smer) v nej pôsobil ako koncipient, a neskôr bol s jej partnermi spolumajiteľom firmy Equity, s.r.o. Minister sa podľa jeho hovorcu Erika Tomáša nijako neangažuje v zákazke pre tajnú sieť.
„Zadávanie zákaziek v utajenom režime má svoje jasné pravidlá a navyše advokátka kancelária poskytuje spomínanej spoločnosti len právne služby."
Blanárik odmieta, že by spojenie medzi Vizadou, Počiatkom a advokátskou kanceláriou blízkou Kaliňákovi ovplyvnil výber Vizady. „Ani som nevedel, že Počiatek tam pôsobil, a o tom, že pre nich pracuje tá právnická kancelária, som dozvedel až z vášho emailu," povedal. Tvrdí, že NBÚ už má s Vizadou dobré skúsenosti získané pri budovaní „uzavretej nadnárodnej komunikačnej siete". Spoločnosť je vraj jednou z mála, ktorá má potrebný certifikát od NBÚ na stupeň tajné v danom predmete činnosti.
Chýba centralizácia
NBÚ zdôvodňuje potrebu siete tým, že dnes tajné informácie z NATO a EÚ prúdia na naše ministerstvá cez rôzne kanály, a nikto nemá prehľad o tom, kde sa nachádzajú všetky tajné dáta. Podľa úradu, v roku 2007 bolo u nás evidovaných vyše 600 utajovaných písomností označených stupňom utajenia prísne tajné a tajné. „Súčasný systém je veľmi rozštiepený a naši zahraniční partneri by veľmi privítali, keby sme mali centrálny dohľad nad pohybom utajovaných informácií," povedal zástupca riaditeľa NBÚ Jozef Mesároš.
Vizada neodpovedala týždeň na otázky SME s odôvodnením, že kompetentný človek v Nórsku bol nedostupný.
Peniaze na tajný projekt sú v nedohľadne, ale vláda 9. januára tohto roku zriadila komisiu, ktorá má projekt kontrolovať.
Naši zahraniční partneri by privítali, keby sme mali centrálny dohľad nad pohybom utajovaných informácií.
Jozef Mesároš, zástupca riaditeľa NBÚ

Beata
Balogová
