SME

Slovenský a maďarský prezident spoločne oslavujú v Komárne

Prezident Ivan Gašparovič dnes pricestoval do Komárna, kde sa spolu so svojím maďarským partnerom Lászlóom Sólyomom zúčastní ...

KOMÁRNO. Prezident SR Ivan Gašparovič dnes pricestoval do Komárna, kde sa spolu so svojím maďarským partnerom Lászlóom Sólyomom zúčastní na slávnostnej akadémii pri príležitosti 5. výročia založenia Univerzity Jánosa Selyeho (UJS).

Obaja prezidenti vystúpia na slávnostnom podujatí s krátkym prejavom. Prítomní sú aj podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a národnostné menšiny Dušan Čaplovič a predseda SMK Pál Csáky a poslanci SMK.

Maďarský prezident oficiálne navštívil Slovensko krátko po svojom nástupe do funkcie v roku 2005. Oficiálna návšteva prezidenta SR Ivana Gašparoviča sa v Maďarsku doteraz neuskutočnila. Hlavy štátov SR a Maďarska naposledy dvojstranne rokovali na neformálnom stretnutí 6. decembra 2008 v Nových Zámkoch.

SkryťVypnúť reklamu

Gašparovič: SR venuje pozornosť zachovaniu identity menšín

Slovenská republika venuje adekvátnu pozornosť vytváraniu podmienok pre udržanie a rozvoj jazykovej a kultúrnej identity menšín žijúcich v SR. Prezident SR Ivan Gašparovič to dnes uviedol v Komárne na slávnostnej akadémii pri príležitosti 5. výročia založenia Univerzity Jánosa Selyeho (UJS).

"Tak ako sa život vyvíja, rozvíja sa aj pozitívny vplyv tejto univerzity na rozvoj identity maďarskej národnostnej menšiny u nás na Slovensku. Chcem veriť, že i na posilňovanie jej pozitívneho vzťahu k našej spoločnej vlasti - Slovenskej republike," konštatoval Gašparovič.

Maďarský prezident László Sólyom vo svojom príhovore ocenil tú skutočnosť, že vláda a zákonodarstvo Slovenskej republiky ako prvá zo susedných krajín Maďarska uznala dôležitosť snáh menšinového maďarského spoločenstva k založeniu univerzity. "Maďarsko si túto skutočnosť mimoriadne cení. Založenie a fungovanie UJS je svedectvom toho, že je možné viesť politiku vzdelávania, ktorá zohľadňuje záujmy väčšinového a menšinového národa," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Sólyom obhajoval štúdium v maďarčine na Slovensku

Maďarský prezident László Sólyom dnes obhajoval vzdelávanie maďarskej menšiny na Slovensku v materinskom jazyku. “Neslúži to separácii menšiny, ale práve jej integrácii,” povedal v príhovore Sólyom počas osláv 5. výročia založenia Univerzity Jánosa Sélyeho v Komárne. Podľa neho je prirodzené, že absolvent školy musí vedieť hovoriť tak po slovensky, ako aj po maďarsky a navyše ovláda angličtinu či iný cudzí

Na akademickej pôde priznal, že Slovensko ako prvý susedský štát Maďarska založilo menšinovú univerzitu. Ocenil, že ide o štátnu školu. Sólyom si myslí, že pre univerzitu bude dôležité, aby ju navštevovali nielen študenti zo susedných štátov, ale napríklad aj z Rumunska.

Podpredseda vlády pre vedomostnú spoločnosť Dušan Čaplovič vyhlásil, že plnohodnotným človekom môže byť ten, kto dobre ovláda materinský jazyk, úradný jazyk i svetové jazyky. Podľa neho v súčasnosti je nevyhnutné, aby sa zintenzívnil dialóg medzi Slovenskom a Maďarskom, ktorý môže pomôcť zlepšiť vzájomné vzťahy.

SkryťVypnúť reklamu

Univerzita Jánosa Selyeho funguje od roku 2004. Podľa rektora univerzity Sándora Alberta univerzita v súčasnosti má tritisíc študentov. Na dnešné oslavy prišli aj poslanci za SMK na čele so straníckym šéfom Pálom Csákym.

Komárňanská univerzita bola pomenovaná po Jánosovi Selyem (1907-1982), kanadskom lekárovi a vedcovi maďarského pôvodu, ktorý základy svojich vedomostí získal na základnej a strednej škole v Komárne. Pôsobil v Prahe, Paríži, Ríme a v Kanade. Zaoberal sa stereoidmi, tumormi, endokrinológiou, morfológiou obličiek, chorobami srdca, žíl a hormónmi. Preslávil sa teóriou stresu, ktorú publikoval v niekoľkých odborných knihách v rokoch 1964 až do roku 1976.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 186
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 477
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 223
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 155
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 819
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 774
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 001
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu